AirTies, AirTouch’la hayatı kolaylaştırıyor

İki gün önce AirTies’ın yeni teknolojisi AirTouch’ı tanıttığı basın toplantısına katıldım. Bu tür ürün tanıtımı yapılan basın toplantılarına sık sık katılıyoruz. Ancak bu seferki toplantıdan gerçekten etkilendim. AirTies iyi bir çalışma örneği sergilemiş ve AirTouch teknolojisiyle fark yaratmayı başarmış.

AirTies 4450 ve 5450

- AirTies 4450 ve 5450

Kablosuz ağlar artık her yerde var ve internet olan evlerde kablosuz ağ kullanımı oldukça yaygın. Ancak kablosuz ağların güvenliğini sağlayan şifreleme teknolojilerinin kurulması ve ayarlanması pek çok ev kullanıcısı için karmaşık bir süreç. WEP, WPA, WPA2, MAC, MESH gibi terimler aslında güvenlik açısından son derece önemli olsalar da kullanıcılara anlamsız geliyor.

AirTies, çağrı merkezine gelen aramalarda kullanıcıların kablosuz ağ ayarlarını yapmakta oldukça zorlandıklarını belirlemiş. Kablosuz ağ ayarlarının telefon desteğiyle kullanıcıya yaptırılması ise bazı durumda 70-80 dakika alabiliyormuş (şifreleme ve kapsama alanıyla ilgili konularda son üç yıl içinde 100.000’e yakın arama yapılmış). Ne kadar büyük bir zaman kaybı!

AirTies 5450

AirTouch - Tek tuşla kablosuz ağ kurulumu

İşte tam bu noktada AirTouch teknolojisi devreye giriyor. Mantık aslında son derece basit, modemin üzerinde bulunan “SETUP” tuşuna basıyorsunuz ve geri kalan her şey birkaç dakika içinde sizin için yapılıyor. Kablosuz ağlar hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmıyor. Bu kadar kolay olmaz, vardır bir bit yeniği demeyin basın toplantısında bizzat şahit oldum.

Bu sistemle sadece şifreleme ayarları yapılmıyor. Yine tek bir tuşla modeme USB üzerinden bağlayacağınız harici disk, yazıcı gibi ürünleri de tüm ağa kolayca paylaştırabiliyorsunuz. Benzer şekilde kablosuz ağın yayılma alanını artırmak için ikinci bir modemi tekrarlayıcı olarak kurmak da tek bir tuşla yapılabiliyor. Modemler kendi arasında tüm bilgileri güvenli bir kanal üzerinden paylaşıyorlar ve kablosuz Mesh ağınız birkaç dakika içinde kullanılabilir oluyor.

AirTouch Mesh Ağ Kurulumu

AirTouch - Kablosuz ağ etki alanını artırmayı da kolaylaştırıyor

Mesh ağların yönetimi de AirTouch teknolojisi sayesinde kolaylaşıyor. Mesela sekiz katlı bir binada (hastane, okul gibi) her katta bir modem olduğunu düşünün. SSID, ağ yayın kanalı veya şifre gibi ayarları değiştirmeniz gerektiğinde eskinde her modeme tek tek erişerek ayarları elle değiştirmeniz gerekirdi, AirTouch sayesinde tek bir modem üzerinde yapacağınız değişiklik diğer modemlere kendiliğinden yansıtılıyor.

AirTouch’ın güvenliğe bir faydası da kullanıcıların kendi şifrelerini kendilerinin oluşturmamasıyla sağlanıyor. Kullanıcılar genelde sonradan hatırlaması kolay olması açısından basit şifreler seçme eğilimindedirler (Örn. 12345678). AirTouch, 20 karakterden oluşan karmaşık bir şifreyi kendi seçiyor ve hem modeme hem de kullanıcının bilgisayarına giriyor. Bu sayede hem güvenli bir şifre kullanılmış oluyor hem de kullanıcıların şifreleri sonradan hatırlama dertleri kalmıyor.

Son olarak AirTies yöneticisi Bülent Çelebi’ye kulak verelim:

AirTies CEO - Bülent Çelebi

- AirTies yöneticisi Bülent Çelebi

Yeni teknolojimizle kablosuz ağ oluşturmak çok basit bir işlem haline geliyor. Özellikle çok katlı binalarda kurulacak ağlar için kablolama gerekmemesi büyük bir kullanım kolaylığı yaratacak, aynı zamanda kablolardan oluşan görüntü kirliliği de önlenecek. Mesh teknolojimiz, betonarme binalarda yaşanan sinyal zayıflamasını problemini ortadan kaldırıyor. AirTouch teknolojisi Mesh ile tam entegre bir çözüm… Kullanıcıların kendi kendilerine kablosuz ağ genişletmesini ve yönetmesini sağlayan AirTouch teknolojisi Türk mühendislerinin bir başarısı… Tüm internet kullanıcıları için fayda sağlayacak bu teknoloji için patent başvurumuzu da yaptık.

AirTouch özelliği AirTies’ın hali hazırda satılmakta olan Air4450 ve Air5450 modelleri tarafından da destekleniyor. Kolay ağ ayarların bilgisayarınız tarafından da desteklenmesi için Windows 7 (WiFi Protected Setup desteği) işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor ancak AirTies diğer işletim sistemlerinin de bu kolaylıktan yararlanabilmesi için bir yazılım (Network Manager) hazırladığını ve birkaç ay içinde kullanıma sunacağını belirtti.

Bir Türk firmasının yenilikçi bir fikirle ürün geliştirerek patent başvurusunda bulunmuş olması da bir başka sevindirici gelişme. Kablosuz ağ güvenliği ve ayarları konusunda önemli bir boşluğu dolduran AirTies’ı tebrik ediyorum.

8 Yorum

 1. Han Solo

  Eskiden network, gerçekten uzmanlık gerektiren bir süreçti…şimdi ne kadar kolaylaştı :D. Ben de tebrik ediyorum şahsım adına.Bravo.işte çalışma, işte başarı.ZYXEL,SURECOM,ROBTICS gibi piyasaya hakim olan markalr bizi çok cezbederdi…Oysa hepsinin kullanımında zaman içinde zorluklar çıktı….Air ties ürünlerinlerini bursada bir MYO da kullandım.2 yıldır “tık” demeden, ve hatasız çalışıyor.Tebrikler air-tiea

 2. No Fear

  Umarım  mühendislerimiz daha büyük daha iyi projelerede imza atarlarda en azından dünyaya yazılım yönünden bağımlılığımız kalkar donanım üretimide  diyeceğim ama pek ümitli değilim,bildiğiniz üzere sürekli teknolojiyi dışarıdan alan ithal eden bir ülkeyiz eskiden çöpler kakalanmaya çalışırdı neyse ki artık ithalatçıda tüketicide sektörde daha bilinçli.Air Ties’a çalışmalarında başarılar…

 3. kadir

  benim kafamda hep bir soru vardı bu modemden bir tane bende birtaneside arkadaşta olsa yine benim agımdan internete baglana bilirmi kafam karıştı benim ya şimdi bu modemin oldugunuzu düşünün gerçi bende var açıkçası ve internet hızı muhteşem herneyse ben bunu 50 75 mtre arası mesafedeki bir eve vermek istesem ve bu modemin aynısından alacak olsam interneti paylaşmam kolay olurmu acaba

 4. pınar

  airtouch tusu olan yeni teknoloji bir modeme sahibim ancak bu da basıma bela oldu … her yer kablodan gecilmiyo cünkü kablosuz baglanamıyorum… kablosuz agımda sınırlı erişim var diyo … ne yapmalıyım bilen var mı

 5. hakan

  pınar hanım benımde basıma gelmıstı aynı olay ınternetınde sorun yok sorun bılgısayarında sytem 32 de bazen vırus bazende yardımcı programlar yuzunden hata olusuyo duzeltırım deme sakın cok ugrasırsın tavsıye etmem cozum ıse format atman lazım bılgısayarına ben 500 gb tasınabılır bellek aldım tum belgelerımı ona attım sonrasında bılgısayara format attım aır touch sayesınde modem kurulumumu kablosuz olarakta gerceklestırdım cok yenılıkcı bı teknolojı saolsun aır tıres hem bılgısayarım hızlandı hemde daha rahat nete gırıyorum artık gerısı senın bılecegın ıs benden bu kadar

 6. Göktuğ

  Bu teknoloji WPS teknolojisi ile aynı. Yeni bir icat değil. Ayrıca bilgisayar bilgisi sıfırın altında olan kullanıcılara hitap ediyor. Birazcık bilgisayardan anlayan saniyeler içinde modem ve Wi-Fi kurulumu yapabilir zaten. Oscarlık bir icat değil yani. Yabancının WPS’sini almışlar. İsmini değiştirip, icat yaptık diyorlar. Bu konuya ancak bilgisayar bilgisi sıfırın altında olan inanır. (Bkz: Yorumlar)

Bir cevap yazın