Aion: The Tower of Eternity

NCsoft ve Aion Üzerine Röportaj

Aion makale resimleri 21

THGTR: Merhaba, Cem kısaca kendinden bahseder misin?

Cem: Merhabalar, 26 yaşındayım. YTU Elektrik Mühendisliği mezunuyum. ITU Executive-MBA bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Video oyunlarıyla tanışmam 10-11 yaşlarındaki dönemime kadar gitse de aktif anlamda çevrimiçi oyunculukla tanışmam 15 yaşında ilk bilgisayarımla beraber başladı. Ben de bir çok Türk oyuncusu gibi Sanane ve Medic sunucularında Counter-Strike oynayarak büyüdüm diyebilirim. O dönem kapandıktan sonra rekabetin daha bol yaşandığı oyun alanları arıyordum ve devasa çevrimiçi oyunlarla (MMORPG) tanıştım.

Aion makale resimleri 20

THGTR: MMORPG oyunlarını ağırlıklı olarak oynamanın nedeni biraz daha açar mısın ve bu güne kadar hangi oyunları oynadın?

Cem: Daha önce de belirttiğim üzere oyun içi rekabeti seviyorum ancak bu rekabet anlayışı benim için artık alışıla gelmiş FPS oyunlarındaki “Kim daha fazla skor yapacak.” şeklinde bir rekabet anlayışı değil. MMORPG oyunları oyunun her anında sizi bir rekabet ortamına sokar. Karakter geliştirirken, rol yaparken ve özellikle PvP yaparken. Çünkü bir çok farklı kültürden, bir çok farklı insanla beraber oynama fırsatı doğar. Seçenekler fazladır yani. En azından bu benim görüşüm. Çünkü kendimi yeterince meşgul edecek bir sosyal hayata sahibim ve oyun oynamayı onun önünde tutamam.

MMORPG oynamaya Everquest ile başladım ancak bu maceram fazla uzun sürmedi. Oyunun çok statik bir yapısı vardı. Daha çok Rol yapmayı sevenlere hitap eden bir oyundu. Sonrasında Guild Wars, Warhammer, Age Of Conan, Champions Online oynadım ve şu an da aktif olarak Aion oynuyorum. Ayrıca bir çok oyunun Closed Beta testlerinde bulundum. Bunlar arasında The Chronicles of Spellborn, Hellgate London, Requiem:Bloodymare bulunmakta. Evet World of Warcraft bu listede yok. Sıkı bir Blizzard hayranı olmama Starcraft, Warcraft ve Diablo ile lise ve üniversite yıllarımı harcamama rağmen WoW’a bir türlü ısınamadım.

THGTR: NCsoft’u senin için bu kadar önemli kılan nedir?

Cem: NCsoft’un MMORPG piyasasındaki başarısı aşikâr sanıyorum. Ancak benim için Ncsoft’u özel yapan neden Guild Wars gibi bir oyuna zemin hazırlaması ve oyunun asıl yaratıcısı olan Arena.Net ekibini bünyesinde barındırmasıdır. Evet Guild Wars hayatımı değiştiren bir oyundur. MMORPG öğelerinin yanı sıra C-ORPG (Cooperative) ağır basan bir oyundur. Oyunun en önemli tarafı ise şu an piyasadaki hiçbir oyun tarafından yakalanamamış ve uzun bir sürede yakalanamayacak olan dengeli ve inanılmaz zevkli PvP ortamıdır. Ayrıca bedava bir oyun olmasına rağmen şu ana kadar karşılaştığım en olgun oyuncu topluluğuna sahip bir oyundur. 4 senelik Guild Wars hayatımda oyun içi birçok başarı elde etiğimi söyleyebilirim. İlk 3 sene çoğunlukla Amerikan loncalarındaydım. Oyunun bir çok dala ayrılmış PvP yapısı içinde en stratejik kısmı olan GvG (Guild Versus Guild) mücadelesinde sürekli Top 50 loncalarında bulundum. Bir Avrupa Guild’i olan Whats Going On [sup] ile play-offlar’da oynama şansını elde ettim. Avrupa’daki bir Türk kökenli arkadaştan sonra oyundaki ilk rank 11 olan Türk oyuncusuydum. Son senemde ise Türk oyuncularla beraberdim. Orada da gayet başarılı dönemler geçirdik. Benden önce zaten arkadaşlar belirli başarılar elde etmişlerdi. Aynı dili konuşmanın verdiği rahatlık oyun içi arkadaşlığı gerçek hayata da taşıdı. Guild Wars sonrasında da çekirdek bir grup olarak farklı oyunlarda da beraberdik.

Aion makale resimleri 11

THGTR: Aion: Tower of Eternity en başından beri takip ediyorsun. Bu süreci anlatabilir misin?

Cem: Aion ile Guild Wars serüvenim bittikten sonra yeni oyun arayışlarım zamanında tanıştım. O zamanlar oyun yapım aşamasındaydı ve birkaç tiyatral video yayınlanmıştı. Oyun içi görüntülerinden oluşmadığından dolayı, grafikler hakkında pek fikir sahibi değildim. Ancak Ncsoft’un bu işin altından kalkacağından emindim. Oyunu ilk defa Çin’deki Closed Beta’da ve sonrasında uzun uğraşlar sonucu  yine Çin sunucuları üzerinden oynadım. Daha sonra Avrupa Closed Beta ve Open Beta’da oynadım. Şu  anda ise Avrupa Perento sunucusunda kurucusu da olduğum loncamız Excessum ile beraber Elyos ırkına mensup olarak oynamaya devam ediyorum.

4 Yorum

  1. Talha Turhal

    Vveli sektörde adınızı hiç duymadığımız sizden haberdar olmamamız gayet doğal, boşuna hayıflanmayın hata sizin. Eğer ucuz iş yapıyor ve oyuncunun yüzünü güldürüyorsanız belli başlı siteler ile görüşüp reklam verin. Böyle yorumlarda spam yaparak bir yere varamazsınız.

    Açıkcası şahsi görüşüm forumlarda ve sitelerde böyle üst üste spam yorum yapan bir firmadan oyun almam gerekirse 50 tl daha verip bildiğim ve güvenilir bir yerden alırım. Ayrıca bu yoruma ön görülü bakmayın, mantıken sizce hangisi doğru?

  2. Player

    Bir mmorpgde olmucak en büyük hata sınıflar ve ırklar arası denge.Bir Aion oyuncusu olarak söylüyorum bu oyunda o denge malesef ki yok.Oyunu rezil de vezir de eden yapımcı firmadır ve NcSoft(aion oyuncularının deyimiyle NcFail) malesefki güzelim oyunu rezil etme yolunda emin adımlarla ilerliyor.Ncsoftun diğer oyunlarından bahsederkende bir TabulaRasa gerçeğinide unutmamak gerekiyor.

     

Bir cevap yazın