Aion: The Tower of Eternity

PvPvE

MMORPG’lerin en çok beğenilen bölümü oyuncuların bir biri ile olan rekabetleridir, buna PVP denir. Aslına bakarsanız böyle diyerek çok genele yaymış oluyoruz. PvP uzun yazılışı ile player versus player daha çok oyuncuların bir biri ile savaşlarını, sıcak temas rekabetleri için kullanılır. İki taraf karşı karşıya gelir ve savaş için hazır durulur… PvE açılımı ile player versus environment ise oyuncuların atmosferde bulunan herhangi bir öğle ile ilgilenmesi veya etkileşime geçmesidir. PvE bu tür oyunlarda en çok yer kaplayan öğedir. PvE; seviye atlamak için görevler, etrafta bulunan nesneler ile etkileşim ve pvp’ye hazırlık gibi bir çok evreyi içine alır.

Aion makale resimleri 4

Aion’da PvE sistemi büyük farklılıklar içeriyor. Örneğin seviye atlamak için bildiğiniz üzere görevler alıp tamamlamalıyız. Görev esnasında bizden istenenleri yerine getirirken karşımıza yapay zeka tarafından kontrol edilen düşmanlar çıkıyor, bu düşmanlarla aynı PvP yapar gibi savaşmak zorundayız. Kısacası oyunumuz zor, seviye atlaması zaman istiyor. Seviye atlayıp(25) Abyss denen mekana gelince görevlerinizi yaparken atmosferdeki yapay zeka tarafından kontrol edilen düşmanlarınız yetmezmiş gibi diğer grubun üyeleri candan kandan olan oyuncular da problem çıkartmaya başlıyor. Kısacası Aion’da PvP ve PvE bir birinden çok ayrılmayan öğeler. Burada bunu yapacaksın, şurada şunu yapacaksın gibi diretmeler ile karşılaşmayacaksınız. Ek olarak PvP’ciyseniz oyunun en başından rekabet duygunuzu tatmin edebilirsiniz. Düello seçeneği ile PvP’ye oyuna başlar başlamaz adım atabilirsiniz.

Diğer oyunlarda özellike PvE kısmı böyle değil, oyuncular seçtikleri klasların özelliklerini suistimal edercesine oyunun amacından çıkıp rekor süre içerisinde seviye atlıyor ve bu olay doyumsuzluğa doğru yol alıyor. Oyunun amacından sapmak bir yana bir süre sonra bu kişinin oyunculuktan çıkmasına da neden oluyor. Bu tür örnekler günümüzde oldukça fazla. Çin ve Güney Kore’de bilgisayar başında ölenleri duymuyor değiliz. Bu haberlerin efsane olmadığını Ncsoft’un MMORPG alemine kattığı yeni sistemden anlayabiliriz.

İzleyeceğimiz Yol

Aion makale resimleri 10

Aylar önce tanıştığım, NCsoft’un yaptığı ve dağıtımı üstlendiği oyunları çok iyi tanıyan İzzet Cem Yurtsever ile bir röportaj yapmaya karar verdim. THGTR oyun bölümü bundan sonra oyunculara, oyuncu topluluklarına ve Türk oyun sever sitelerine olabildiğince destek olmaya ve siz okurlarımıza tanıtmaya çalışacaktır. Yani bu yazımız THGTR oyun bölümünün izleyeceğimiz yol için güzel bir örnektir.

4 Yorum

  1. Talha Turhal

    Vveli sektörde adınızı hiç duymadığımız sizden haberdar olmamamız gayet doğal, boşuna hayıflanmayın hata sizin. Eğer ucuz iş yapıyor ve oyuncunun yüzünü güldürüyorsanız belli başlı siteler ile görüşüp reklam verin. Böyle yorumlarda spam yaparak bir yere varamazsınız.

    Açıkcası şahsi görüşüm forumlarda ve sitelerde böyle üst üste spam yorum yapan bir firmadan oyun almam gerekirse 50 tl daha verip bildiğim ve güvenilir bir yerden alırım. Ayrıca bu yoruma ön görülü bakmayın, mantıken sizce hangisi doğru?

  2. Player

    Bir mmorpgde olmucak en büyük hata sınıflar ve ırklar arası denge.Bir Aion oyuncusu olarak söylüyorum bu oyunda o denge malesef ki yok.Oyunu rezil de vezir de eden yapımcı firmadır ve NcSoft(aion oyuncularının deyimiyle NcFail) malesefki güzelim oyunu rezil etme yolunda emin adımlarla ilerliyor.Ncsoftun diğer oyunlarından bahsederkende bir TabulaRasa gerçeğinide unutmamak gerekiyor.

     

Bir cevap yazın