Aion: The Tower of Eternity

Bilgisayar Oyunculuğunu Ayakta Tutamak

Bildiğiniz ve yaşadığınız üzere konsol sektörü şuan oldukça popüler. Bilgisayar oyunculuğu gelişen konsol sektörü ile paralel olarak büyük kayıplar veriyor. Bir çok oyuncu maddi açıdan daha karlı olduğu için konsola yöneliyor. Amacım oyuncuları iki kutuba ayırmak değil ancak gerçeklerden kaçamayız. Devasa çevrimiçi rol yapma ve strateji oyunları dışında bütün türler aktifliğini konsollarda göstermeye başladığı şu sıralarda sadece bilgisayar özel oyunlar çıktıkça çok mutlu oluyorum. Aion: Tower of Eternity’de bunlardan bir tanesi.

Aion Online: The Tower of Eternity

NCsoft firmasını yapımına vesile olduğu devasa çevrimiçi rol yapma oyunlarından (MMORPG) tanıyoruz. Lineage, City of Heroes ve Guild Wars’ı örnek olarak gösterebiliriz. Güney Kore kökenli firma tabiri caiz ise yıllardır akıllara kazınan Asya kökenli MMORPG oyun anlayışını değiştirecek yeni yapımını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Neler yapabileceğini ispatlayan NCsoft yıllardır biriken tecrübesini ve geliştirdiği yeni fikirlerin ürünü olan Aion: Tower of Eternity ile bizleri tekrar koltuklarımıza bağlayacak.

Aion makale resimleri 22

Oyunun konusu az da olsa klişe ancak destansı. Atreia evrenini tanrısı Aion insanları koruması için Draken’i yaratıyor. Ancak Draken yaratıcısına isyan ediyor. Bu isyan sonucu Aion Draken’e karşı hem Atreai’yı  hem de insanları korumak için 12 Semavi Lord’unu yarattıyor. Draken’in takipçileri Balaur’lardan insanların korunması için büyük çaba harcayan Semavi Lord’lar uzun bir süre sonra kendi aralarında büyük bir anlaşmazlığa düşüyorlar. Bunu fırsat bilen Balaur’lar Aion’un simgesi, barışın temsili ve güvenin kulesi Sonsuzluk Kulesine (The Tower of Eternity) saldırıyorlar. Bu süreç üç farklı topluluğun oluşmasına ve Ateria evreninin düzenini değişmesine neden oluyor.

Aion: Tower of Eternity’de biz oyuncular Lord Seraphim’in takipçileri Elyos ya da Lord Shedim’un takipçileri Asmodian gruplarından birini seçtikten sonra beş farklı sınıftan birini seçip karakterimizi oluşturuyoruz. Balaur’lar ise oyunda yapay zeka tarafından yönetiliyor ve iki grup arasındaki dengeyi sağlıyorlar. Benim en çok hoşuma giden bu oldu. Aion: Tower of Eternity tabii ki sadece bu özellikle farklılık oluşturmayacak ancak nüfus bakımından fazla olan oyuncu grubu artık üstünlük sağlamak için büyük çabalar harcamak zorunda. NCsoft eliyle dünyanın en dengeli oyunlarından biri olan Guild Wars’u büyüttü. Aion’da bu tecrübeden nasibini almış. MMORPG’lerde grafik ve oynanıştan önce gelen sınıflar ve ırklar arası dengedir. Bu başarılı olmadığı takdirde oyunun ömrü kısa olabileceği gibi firmayı iflasın eşiğine götürebilir.

Aion makale resimleri 7

4 Yorum

  1. Talha Turhal

    Vveli sektörde adınızı hiç duymadığımız sizden haberdar olmamamız gayet doğal, boşuna hayıflanmayın hata sizin. Eğer ucuz iş yapıyor ve oyuncunun yüzünü güldürüyorsanız belli başlı siteler ile görüşüp reklam verin. Böyle yorumlarda spam yaparak bir yere varamazsınız.

    Açıkcası şahsi görüşüm forumlarda ve sitelerde böyle üst üste spam yorum yapan bir firmadan oyun almam gerekirse 50 tl daha verip bildiğim ve güvenilir bir yerden alırım. Ayrıca bu yoruma ön görülü bakmayın, mantıken sizce hangisi doğru?

  2. Player

    Bir mmorpgde olmucak en büyük hata sınıflar ve ırklar arası denge.Bir Aion oyuncusu olarak söylüyorum bu oyunda o denge malesef ki yok.Oyunu rezil de vezir de eden yapımcı firmadır ve NcSoft(aion oyuncularının deyimiyle NcFail) malesefki güzelim oyunu rezil etme yolunda emin adımlarla ilerliyor.Ncsoftun diğer oyunlarından bahsederkende bir TabulaRasa gerçeğinide unutmamak gerekiyor.

     

Bir cevap yazın