Ailelere Çevrimiçi Güvenlik Tavsiyeleri

Okulların da kapanmasıyla pek çok öğrenci, tatilin bir bölümünü bilgisayar başında geçirecek. Fakat dijital dünya birçok tehlikeye ev sahipliği yapıyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, tatilde karşılaşılabilecek sorunlara karşı aileleri ve çocukları uyararak “Çocuklarınız da, siz de bunları bilin“ diyor ve alınması gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

1- Linkler sizin arkadaşınız değildir

600 milyondan falza kullanıcısı ile siber suçlar için çok büyük potansiyel teşkil eden Facebook, bilgisayarınıza kolayca virüs bulaşmasına sebep olabilir. Facebook üzerinden zararlı yazılımları yaymak için “Gördüğünüz en komik video” veya “… filminin hiçbir yerde olmayan görüntüleri” gibi ilgi çekici bağlantılar kullanan siber suçlular bu bağlantıları, duvarınızda bir arkadaşınızdan gelmiş gibi göstererek o bağlantıya güvenmenizi sağlar. Bu tür saldırılardan korunmak için her gördüğünüz bağlantıya tıklamayın ve tıklayacağınız bağlantının gerçekten arkadaşınızdan geldiğine emin olun.

Facebook Logo

Facebook... Ne kadar popüler, o kadar tehlikeli.

Ayrıca sisteminizdeki antivirüsün güncel olup olmadığını ve web korumasının açık olup olmadığını da kontrol edin. Eğer bu korumalar tam ise bu yazılımlar bağlantıyı kontrol edeceği için tehlike bir nebze azalıyor demektir. Ancak yine de bu türden çok çekici genel başlıklar içeren bağlantılara şüpheyle yaklaşmak iyidir. Bu konuda çocuklarınızı uyarın.

2- PC’nizi en yeni antivirüs ve işletim sistemi güncellemeleri ile koruma altına alın

Eğer sisteminizi güncel tutmuyorsanız, pek çok tehlikeye de açık bir hedef olduğunuzu bilmelisiniz. Windows’un ve  Adobe Reader, Flash, iTunes gibi  uygulamaların güncellemelerini yakından takip etmeli ve bu uygulamaları güncel tutmalısınız. Bu işlem çevrimiçi güvenliğiniz için temel teşkil eder. Bunlara ek olarak bir güvenlik yazılımı (genel adıyla antivirüs yazılımı) kullanmalı ve bu yazılımı da güncel tutmalısınız.

3- Yazılım yüklemelerine “hayır” deyin

Eğer ziyaret ettiğinizbir web sitesi sizden bir yazılım yüklemenizi istiyorsa (örneğin özel bir codec ya da özel bir indirme yöneticisi gibi) cevabınız “hayır” olsun. Çünkü pek çok zararlı yazılım (virüs,truva atı, solucan gibi) bu şekilde yayılmaktadır. Bu tür durumlarda güncel antivirüs yazılımınız, yüklediğiniz dosyayı tarayarak dosyanın güvenilirliği konusunda size önemli derecede yardım edecektir. Eğer gerçekten bir yazılıma ihtiyacınız varsa, Google’da arama yaparak ya da güvendiğiniz birilerine danışarak, güvenilir kaynaklardan yazılımları yükleyebilirsiniz. Bunların dışında sisteminize bilmediğiniz yazılımları kesinlikle yüklemeyin.

4. Çocuğunuzun neleri paylaşabileceğine dair açık sınırlar çizin

Pek çok çocuk, Facebook hakkında istediğinizden (ve tahmin ettiğinizden) daha çok şey biliyordur. Gençlerin çoğu nasıl uygulama ekleyip sileceğini, bir kullanıcıyı nasıl bloklayacağını, kendi fotoğraflarını arkadaşlarının arkadaşlarıyla nasıl paylaşacağını bilir. Ancak çoğu çocuk neyi paylaşmaması gerektiğini kestiremez.

Hacker

Siber suçlular çocukların saflığından kolaylıkla yararlanabilir.

Bu nedenle çocuklarınızın, e-posta adresi, telefon numarası, ev adresi gibi özel bilgileri paylaşmadığından emin olun. Ayrıca tatil gibi günlük planlarını, ebeveynlerinin evde olup olmadığı zamanlar gibi kötüye kullanılabilecek bilgileri paylaşmamaları gerektiğini çocuklarınıza öğretin. Çünkü sosyal ağlarda, bu bilgileri tam olarak kimlerle ve ne türden insanlarla paylaştığınızı bilmeniz mümkün değildir. Bu bilgileri herkesin ulaşabileceği bir yere koymanın nasıl sonuçlara yol açacağını çocuklarınıza iyice anlatmanız gerekir.

5- Eğer onları yenemiyorsanız onlara katılın

Çocuğunuzun hangi sosyal ağları kullandığını iyi bilmelisiniz. Eğer vaktiniz varsa kendiniz bir profil oluşturup ve bu sitede çocuğunuzun arkadaşı ve/veya takipçisi olarak kendinizi ekleyin. Sizin için çok değerli olacak bu işlem, site başına ortalama 5-10 dakikanızı alacaktır. Bu sayede sosyal ağlarda çocuklarınızın kimlerle arkadaşlık yaptığını ve neler paylaştığını takip edebileceksiniz.

Bir cevap yazın