Aidata Coolbook

Aidata Coolbook

Aidata, netbook piyasasına Mayıs ayında Coolbook ile girmeyi planlıyor. Piyano siyahı da dediğimiz parlak siyah renkli Coolbook’un dış görünüşü sade ve şık. Klavye alanı biraz dar, dokunmatik alanı ise oldukça geniş tasarlanmış. Klavye dar olunca ekran çerçevesinin solunda ve sağında 1.5 cm. boşluk bırakılması yeterli olmuş. Bu durum 10″ olan ekranının gerçek büyüklüğüne yakın büyüklükte hissedilebilmesini sağlıyor. Ekranın üst kısmında ise 2.5 cm. alan bırakılmış ve bu alanın ortasına göze hiç batmayacak şekilde kamera yerleştirilmiş. Şıklık açısından bunu bir artı olarak görebiliriz. Bilgisayarı açma düğmesinin, dokunmatik alan veya fare tuşlarının çerçevesinde herhangi farklı bir malzeme kullanılmamış. Bu netbookta siyah dışındaki tek renk fare tuşlarının sol tarafında bulunan gösterge ışıklarının sarısı. Bu ışıkların hemen yanında ise mikrofon bulunuyor. Tüm bunlar sayesinde Coolbook’un hoşunuza gidebilecek bir görüntüsü olduğunu söyleyebiliriz.

Z ile X arasındaki mesafe 1.6 cm

Z ile X arasındaki mesafe 1.6 cm

Kullanım kolaylığına baktığımızda, standart bir klavye dizilimine sahip olan Coolbook’un tuşlarının küçük olması kullanımını biraz zorlaştırıyor. İnce parmaklı bile olsanız ilk başlarda özellikle hızlı yazmak istediğinizde zorlanabiliyorsunuz. Klavyeleri rahat olan 10″ netbookların kasalarıyla arasında yaklaşık 2 cm’lik bir genişlik farkı olduğunu görüyoruz ve bu kadarlık bir farkın klavye rahatlığı için feda edilebileceğini düşünüyoruz.

Her zamanki gibi, üreticiler ne yaparlarsa yapsınlar biz onlardan daha fazlasını istemeye devam ediyoruz. Coolbook için de klavyenin genişletilmesi dışında şöyle bir isteğimiz olabilir. Klavye ile ekran arasında olan ve bilgisayarı açma düğmesinin yanında bulunan boş alana hızlı kullanım amaçlı işlev tuşlarının yerleştirildiği bir çubuk yapılırsa kullanıcılara kolaylık sağlayacaktır. Bu alan böyle bir çubuk için uygun görünüyor.

Aidata işimizi kolaylaştıran Fn tuşları konusunda çok cömert davranmış ve F1’den F12’ye kadar her tuşa bir işlev tanımlamış. Fn tuşlarıyla yapılabilecekler: Kamerayı etkinleştirip devre dışı bırakmak; kablosuz bağlantıyı açıp kapatmak; hoparlör sesini kapatma, azaltma veya açmak; monitör seçimi, parlaklık azaltıp arttırmak ve media player kısayolları. Fn ile birlikte yön tuşları kullanılarak ise page up ve page down komutları kullanılabiliyor.

Aidata Coolbook

Coolbook’un dokunmatik alanı ve fare tuşları ise bir 15.4″ dizüstü bilgisayarınki kadar büyük. Olabildiğince küçük tutulan bir klavyenin altında böyle bir dokunmatik alan gördüğünüzde görsel açıdan bir uyumsuzluk varmış gibi hissediyorsunuz ama bu boyutlarda olmasının size sunduğu kullanım kolaylığını da göz ardı etmemek gerek.

Sağ kenarda kart okuyucu, iki tane USB yuvası, VGA çıkışı ve kilit yuvası yer alıyor

Sağ kenarda kart okuyucu, iki tane USB yuvası, VGA çıkışı ve kilit yuvası yer alıyor

Sol kenarda ise ses girişleri, bir adet USB yuvası, ağ bağlantısı ve güç girişi bulunuyor.

Sol kenarda ise ses girişleri, bir adet USB yuvası, ağ bağlantısı ve güç girişi bulunuyor.

Coolbook’un sıcak hava çıkışı ise sağda fakat sağdan baktığınızda görünmüyor, biraz aşağıda kalıyor. Normalde fan sağda olduğunda özellikle USB fare kullandığınızda (solak değilseniz) sıcak hava elinize gelir ve rahatsız edici olabilir; bu üründe hava çıkışı biraz aşağıda kaldığı için direk elinize gelmiyor.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın