AGP Platform Analizi, Bölüm 2: Yeni Kartlar, Tek Çekirdekli Sistem

AGP Platform Analizi, Bölüm 2: Yeni Kartlar, Tek Çekirdekli Sistem

AGP Platform Analizi, Bölüm 2: Yeni Kartlar, Tek Çekirdekli Sistem

İlk AGP ekran kartları yazımıza Athlon XP 2500+ platformu üzerinde şu an piyasadaki en güçlü AGP ekran kartlarını test ederek başlamıştık. Böyle bir sistem diğer Athlon XP sistemlerinin başarımlarına da referans olma niteliği taşıyordu ve muhtemelen eski bir Pentium 4 2.5 GHz işlemcinin nasıl değerler alabileceği konusunda da tahmini bir bilgi sahibi olmamızı sağladı.

Bu ikinci bölümde, yeni nesil AGP kartlarımızın daha yeni fakat çok üstün olmayan tek çekirdekli bir Athlon 64 işlemciyle nasıl bir başarım göstereceğini irdeleyeceğiz. Athlon64 mimarisine sahip işlemciler, Intel Conroe temelli işlemcilerden önce ringlerin kralıydı ve birçok modeli hala AGP yuvasına sahip anakartları temel alıyor.

Peki, bu AGP’li Athlon 64 anakartlarını yeni nesil bir ekran kartıyla güncellemeye değer mi? Ya da Athlon 64 sahipleri artık PCI Express’li anakartlara yatırım yapmanın planlarını mı yapmalılar?

Bunları baz alarak testimizde ilginç bir anakartı kullanmayı kararlaştırdık: ASROCK Dual-SATA2 isimli anakart hem en güncel AGP yuvasını hem de PCI Express yuvasını bünyesinde barındıran nadir anakartlardan birisi. Böylece AGP arayüzünün PCI Express’e göre ekran kartlarını ne kadar yavaşlatabileceğini de gözler önüne sermiş olacağız. Ancak açıkçası sizi şaşırtacak herhangi bir fark olacağından şüpheliyiz.

Bir cevap yazın