AGP Platform Analizi, Bölüm 1: Yeni Kartlar, Eski Sistemler

AGP Platform Analizi, Bölüm 1: Yeni Kartlar, Eski Sistemler

Eğer internet topluluklarındaki (forum) ekran kartları ile ilgili yazılanlara dikkat ederseniz, eski bir bilgisayara yeni bir AGP ekran kartı takmanın ne kadar yararlı olacağı konusunda birçok iletiyle karşılaşırsınız. Bazı iletilerde eski sistemlerdeki işlemcilerin yeni ekran kartının sahip olduğu gücü sınırlandıracağını belirten görüşler yer alırken, bazılarında da ekran kartı konusunda yükseltmeye gidildiğinde büyük kazançların olacağı ve ekran kartının zayıf olmasının işlemcinin yavaş olmasından daha fazla darboğaz yaratacağı görüşleri hakimdir. Diğerleri ise yeni nesil AGP arabirimine sahip ekran kartları ile başarım artışının elbette yakalanabileceği fakat AGP ekran kartı satın almak yerine, AGP’li anakartı satıp PCI Express (PCIe) arabirimine sahip yeni bir anakart almanın daha hesaplı olacağını savunmaktalar.

Özellikle ATI’nin AGP için özel olarak ürettiği yeni X1950 PRO kartı bu tartışmaları daha da alevlendirdi. Elbette ki bu kart gezegenimizin en güçlü AGP kartı, fakat DirectX 10’un gelişi bu kadar yakınken ve eski bir işlemcinin darboğaz yaratma riski bulunuyorken ona para yatırmak ne kadar mantıklı?

Eski sisteminizi yeni bir AGP’li ekran kartı ile yenilemenize değip değmeyeceğini ya da paranızı mütevazı bir PCI Express sistemine harcamanızın daha olumlu olup olmayacağını tam olarak görebilmek için birkaç deney yapmanın iyi bir düşünce olacağına kanaat getirdik.

Bu yazı dizimize, bir Athlon XP 2500+ sistemi üzerinde en yeni ve en güçlü AGP ekran kartlarını karşılaştırma testlerine tabi tutmakla başlayacağız. Böyle bir sistem diğer Athlon XP sistemlerinin başarımlarına da referans olma niteliği taşırken, eski bir Pentium 4 2.5 GHz işlemcinin nasıl değerler alabileceği konusunda da tahmini bir bilgi verecektir.

Evet, şimdi merak ettiklerimizi hep beraber öğrenelim. Ancak ilk önce yarışmacılarımızı tanıyalım!

Bir cevap yazın