AGP Ekran Kartlarında Palit 7600GT Farkı

Palit 7600 GT AGP Ve Özellikleri

Aslında bizi bu incelemeye yapmamıza vesile olan şey, ASUS Radeon 9800 XT adlı ekran kartımızın bir kazaya kurban gitmesi ve garantisinin de çoktan geçmiş olması idi. Oyun meraklıları hatırlayacak olurlarsa ATI Radeon 9800 XT, 2004 yılının ikinci çeyreğine kadar ringlerin tek hâkimi idi. Hatta bozulmasaydı şu an onla işimizi bir sene daha görebileceğimizi düşünüyorduk. Büyük hayal kırıklığına uğramıştık fakat asla bozuntuya vermedik çünkü az para harcayarak şu an çok daha iyi bir ekran kartına sahip olabileceğimizi biliyorduk: Palit 7600 GT AGP

İşte bizim rahmetli ASUS Radeon 9800 XT... Zamanının en iyi kartlarından biri olduğunu görünümü ile belli ediyor. Ayrıca Palit'in ekran kartından neredeyse iki kat daha ağır, fakat aynı boydalar. Böyle bir soğutucuya rağmen yük altında çalışma sıcaklığı ise Palit'in 7600 GT'sinden yaklaşık olarak 20 derece daha fazlaydı!

İşte bizim rahmetli ASUS Radeon 9800 XT… Zamanının en iyi kartlarından biri olduğunu görünümü ile belli ediyor. Ayrıca Palit’in ekran kartından neredeyse iki kat daha ağır, fakat aynı boydalar. Böyle bir soğutucuya rağmen yük altında çalışma sıcaklığı ise Palit’in 7600 GT’sinden yaklaşık olarak 20 derece daha fazlaydı!

Biliyorsunuz AGP arabirimine sahip ekran kartları PCI Express arabirimli kardeşlerine göre biraz daha pahalı oluyorlar. Bunun nedeni AGP’ye dönüştürmek için karta eklenen ek tümleşik devreler. Buna karşın Palit 7600 GT’nin diğer AGP’li 7600 GT ekran kartlarına göre en büyük farklarından biri diğer firmaların PCI Express sürümlerine çok yakın bir fiyata yani ülkemizde 150-160 arası bir fiyattan satılabiliyor olması. Üstelik Palit 7600 GT’nin PCI Express sürümünün fiyatının 130 dolar civarına kadar düştüğünü de dipnot olarak düşelim.

Palit 7600 GT AGP8X karşınızda!

Palit 7600 GT AGP8X karşınızda!

Palit’in kartı oldukça mütevazı bir görünüme sahip. Yüksek bellek saat hızına rağmen belleklerin üzerinde herhangi bir ısı dağıtıcı (heat sink) bulunmuyor. Fakat küçük çaplı GPU soğutucusunun boyu biraz uzun: Fazladan bir PCI yuvası kadar yer kaplıyor. Fotoğraftan da görüldüğü gibi kartın harici güç girişi bulunuyor. Oysa PCI Express sürümlerinde böyle bir giriş yok. Bunun nedeni PCI Express’in kart için yeterli gücü zaten tek başına verebilmesi. Ancak bizce harici güç girişi daha avantajlı çünkü hızaşırtma deneyinde bu daha yüksek sonuçlar elde edebileceğimiz anlamına gelebilir.

Kartın teknik özellikleri:

 • 560 MHz çekirdek saat hızı
 • 700 MHz (1.4 GHz etkin) bellek saat hızı
 • 90 nm üretim teknolojisi
 • 256 MB GDDR3 bellek
 • 128-bit bellek arayüzü
 • 22.4 GB/s bellek veriyolu genişliği
 • 6.72 milyar noktacık/sn doldurma oranı (pixel/s fill rate)
 • Noktacık Tarayıcı (Pixel Shader) 3.0 desteği
 • 12 Noktacık (Pixel) iş hattı
 • 5 Tepe tarama (Vertex) iş hattı
 • AGP 8X desteği
 • DVI TV VGA çıkışları

Palit küçük ve şirin bir kutuyla sizi etkilemeye çalışıyor.

Palit küçük ve şirin bir kutuyla sizi etkilemeye çalışıyor.

Palit 7600 GT AGP Ve Özellikleri

Palit’in kutusundan Molex- 6 iğne (pin) dönüştürücü kablosu, S-Video çoklayıcı kablosu ve DVI bağdaştırıcısı çıkıyor. Ayrıca sürücü CD’sinin dışında SpellForce 2: Shadow Wars adlı DVD oyun hediye geliyor. Oyunun DVD kabından okuduğumuz kadarıyla oldukça yüksek sistem gereksinimlerine gerek duyuyor: Intel Pentium 4 2,5 GHz, 256 MB’lık DirectX 9.0c destekli ekran kartı (GeForce 6600 GT ve daha yükseği) öneriliyor. Bu yüzden incelemelerimize bu oyunu da katmanın iyi bir fikir olduğuna karar verdik.

“Peki iyi de bu kart benim eski AGP sistemimde ne kadar etkili olabilir?” Bunun cevabını birazdan hep beraber görelim.

Bir cevap yazın