AGP Ekran Kartlarında Palit 7600GT Farkı

Palit GeForce 7600GT AGP

Palit GeForce 7600GT AGP

2004 senesinde ilk PCI Express yuvasına sahip ekran kartlarının çıkışıyla önemini yitirmeye başlayan AGP (Accelerated Graphics Port – Hızlandırılmış Grafik Yuvası) arabirimi için şu an hala milyonlarca kullanıcının bu arabirime sahip sistemlere sahip olması sebebiyle ekran kartı üretimi yapılmakta. AGP arabirimi “ölmek üzere, öldü ölecek” derken ünlü grafik yongası üreticileri 2004’den bu yana PCI Express destekli grafik yongalarını AGP’ye uyarlamayı ve bizleri şaşırtmayı sürdürdüler. Özellikle Nvidia’nın genel kullanıcı kitlesi için tasarladığı 6600 GT AGP ekran kartı orta seviyede uzun süre tartışmasız lider olarak kaldı. ATI X600 XT’nin bu rakibine karşı başarısız olmasından dolayı X700 yongasını üretmeye başladı, ancak bu da ATI’yi orta seviye pazarında lider yapmaya yetmedi. Üstelik X700 yongalı ekran kartlarının AGP sürümleri çok sınırlı sayıda ve geç piyasaya sürüldü. Dolayısı ile 2004 ve 2005 yılı AGP alanında Nvidia’nın liderliği ile sonuçlandı.

2006 yılına gelindiğinde sahnede ATI’nin X1000 ve Nvidia’nın GeForce 7 serisi çoktan yerini almıştı. En üst seviye ekran kartlarında ATI liderliği ele geçirirken, Nvidia genel kullanıcı kitlesi için en iyi grafik yongalarına sahip olmanın tekrar keyfini sürdü. Geçtiğimiz yılın başlarında ilk önce PCI Express için duyurulan 7600 GT yongası 128-bitlik küçük bellek veri yoluna rağmen üstün teknolojisi ve çok yüksek saat hızlarıyla geçtiğimiz neslin hemen hemen tüm serileri ile kapışabileceğini herkese gösterdi. Hatta bazı durumlar için ATI’nin X1800 XL ve X1800 GTO kartları ile benzer başarım gösterdiği söylenebilir. Muhtemelen bu kartlar 256-bitlik bellek veri yoluna ve çok sayıda noktacık tarayıcısına (pixel shader unit) sahip olmalarından dolayı yüksek çözünürlükte ve Tarayıcı Modeli 3.0’ın (Shader Model 3.0) yoğun olarak kullanıldığı uygulamalarda 7600 GT ile aralarındaki farkı açıyorlar.

Elbette milyonlarca AGP anakart kullanıcısı böyle bir kartın AGP sürümünün de çıkmasını dört gözle bekliyorlardı. 7800 GS’in PCI Express arabirimine sahip 7800’lerden görece düşük başarıma sahip olması ve yüksek fiyatı da böyle bir beklentinin gerekliliğini ortaya koyuyordu. Bunun üzerine 2006’nın Ağustos ayında Leadtek ilk AGP arayüzüne sahip 7600 GT’yi duyurdu. Onları zamanla diğer firmalar da izledi.

PCI Express yaklaşık 4 GB/s gibi büyük bir veri yolu sunsa da yapılan karşılaştırma deneylerine göre AGP ile PCI Express arasında başarım açısından çok fazla farkın bulunduğu söylenemez. Bu yüzden işlemciniz yeterince kötü değilse 7600 GT’nin çok düşük bir başarım göstermesini beklemeyin.

Şimdi sizlere şu an ülkemizde bulunan, fiyat başarım açısından şüphesiz en iyi kartlardan biri olan Palit 7600 GT AGP8X ekran kartı hakkındaki incelemelerimizi sunacağız.

Bir cevap yazın