Age of Mythology: Microsoft’un Efsanesi…

Age of Mythology:  Microsoft'un Efsanesi...

Toplam Puan: 10 üzerinden 8.5

Age of Mythology, efsanevi Age of Empires serisinin en son üyesi. Ensemble Studios’daki oyun geliştiricileri, ilk çağlara ve ortaçağlara dayanan oyunlar yaptıktan sonra, bu sefer de Yunalıların, Mısırlıların ve Vikinglerin efsane ve mitlerini uyarlamaya karar vermişler. Oyunun güçlü 3D motoru, serinin geri kalanını başarıya götüren genel prensiplerin aynısını kullanıyor. Yine de, Age of Mythology seleflerinden çok farklı. Özel olarak oyun için geliştirilen 3D motoru muhteşem. Birimler, binalar, topografi, bitkiler ve hayvanlar – kısacası oyunda olan her şey gerçekten çok güzel. Işıklandırma ve özel efektler mükemmel oluşturulmuş. Tarihsel yöne konsantre olmuş daha önceki oyunların aksine, Age of Mythology ilk çağların kahramanlarını, mitsel canavarlarını ve tanrılarını oyunun içine sokuyor. Sonuç göz kamaştırıcı: Ray Harryhausen’in “Jason ve Argonotlar” ve “Devlerin Savaşı” gibi filmlerinden ilham almış büyüleyici bir oyun.

Üç kavim, dokuz tanrı, 27 muhtemel başlama noktası!

Age of Mythology, oyuncuya üç kavim arasında bir seçim imkanı tanıyor. Bu yetersiz görünebilir, fakat her biri tapındığı tanrıya göre farklı varyasyonlar içeriyor. Tanrılar bu oyunda çok fazla göz önünde, her biri çeşitli güçlerle, farklı teknolojilerle ve kendine özgü yaratıklarla donatılmış. Başlamak için hangi kavmi seçerseniz seçin, üç seçenekli bir listeden ana tanrınızı seçmelisiniz. Her tanrı, altı daha güçsüz tanrı üzerinde hüküm sahibi. Mesela Mısırlıları seçerseniz, ana tanrınız olarak güneş tanrısı Ra’da ya da karanlıklar ve kötülükler tanrısı Seth’de karar kılmanıza bağlı olarak, oyun çok farklı gelişiyor. Kavminizi ilkel zamanlarda uzak bir çağda oyuna başlatıyorsunuz; “Klasik”, “Tarihi” ve en sonunda “Mitoloji” çağları geçerek yavaş yavaş geliştiriyorsunuz. Her çağda, zayıf tanrılar arasından ilave bir tanrının seçilmesi gerekiyor. Her tanrı sadece bir kez seçilebiliyor. Bu yüzden Mitoloji Çağına ulaştığınızda, ırkınız sadece bir ana tanrıya ve üç zayıf tanrıya tapıyor oluyor.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi1

    age of mythology harika bir oyun arkadaşlar şu an bile bence oynanabilirlik açısından en güzel strateji oyunu ilk olarak bakınca tanrılar falan var gerçekçi değilse güzel olmaz gibi geliyor insana ama herşeyi çok iyi yapmışlar bu oyunda..

Bir cevap yazın