Ağ Kamerası Teknolojisi Yeni Bir Bakış Açısı Sunuyor

Ağ tabanlı kamera teknolojisi standart Web kamerasından çok daha fazla seçenek sunuyor

Çoğu THG okurunun bir şekilde bir Web kamerası kullanmış olduğunu tahmin etsek yanlış yapmış olmayız. Eğer Web kameraları hakkında bir anket yaparsak, çoğu okurumuzun bu ürünleri sadece videokonferans için kullandıklarını görürüz. Evet, videokonferans PC kamera teknolojisi için mükemmel bir uygulama alanı, ancak başka seçeneklerimiz de var.

Web kameraları bir bilgisayara genelde USB veya Paralel porttan bağlanırlar görüntüleri bir bilgisayardan diğerine aktarmak için NetMeeting veya CuCme gibi bir videokonferans yazılımı kullanılır. Elbette, kamera PC’ye bağlı olarak çalışmak zorunda olduğu için kullanım alanı sınırlı kalır.

Peki, diyelim ki geçen doğum gününüzde hediye olarak gelen ve bir süre zevkinizi aldıktan sonra bir kenara attığınız Logitech USB Web kamerasını bir güvenlik kamerası olarak kullanmak istediğinizi varsayalım, ne yapmanız gerekli? Önce piyasada bol sayıda bulunan Web kamera güvenlik uygulamalarından birini yüklemelisiniz, hatta kameranız ile birlikte gelen CD-ROM içerisinde bile bu tür bir uygulama bulunabilir. Ancak bu kamerayı güvenlik kamerası olarak kullanmanız biraz zor, çünkü kablo uzunluğu sizi sınırlayan bir faktör olacaktır. Kamera ancak masanızın üzerinde durabilir ve size en fazla masanızdan simit çalan arkadaşınızı ihbar edebilir, o kadar. Veya eğer bilgisayarınızın sabit diskini çalan bir hırsızı çekiyorsa da diskteki hırsızın görüntüsü hırsızla birlikte kaçacağı için elinizde delil olmayacaktır.

Etkili bir güvenlik sistemine sahip olabilmek için bir bilgisayardan bağımsız olarak çalışacak, duvara veya tavana takılabilecek bir kameraya ihtiyaç var. Eğer bilgisayardan ayrı çalışıyorsa, neler gördüğünü izleyebilmeniz için ‘Web sunucusundan akıcı görüntü’ seçeneği olmalı. Diğer bir konu da bağlanabilirlik. Birden fazla USB Hub’ı birbirine bağlayarak kamerayı PC’ye eriştirebilirsiniz, ancak yukarıdaki hırsız örneğinde de bahsettiğimiz gibi bir bilgisayara fiziksel olarak bağlanmanın çeşitli dezavantajları bulunuyor. HPNA bir seçenek olabilir, ancak en iyisi Ethernet veya belki de 802.11b kablosuz ağ kullanmak. Diğer faydalı bir özellik de kameranın bir veya iki tane tetikleme mekanizması olması, ve bir de görüntü çıkışına sahip olması. Evinizde genişbant Internet varsa ve her türlü Internet ortamından evinizdeki kameraya ulaşabiliyorsanız çok aha mutlu olacağınızı tahmin ediyoruz.

Bu teknoloji bir süredir ortalarda, ancak ağ tabanlı kamera teknolojisi yeni yeni palazlanıyor. Bu alandaki gelişmelerin hızlanması, bileşenlerin fiyatlarının düşmesi bu kameraları tüketiciler için daha çok “erişilebilir” bir hale getiriyor.

Bu yazımızda bu teknolojisinin imkanlarına ve piyasadaki bir kaç ağ kamerasına göz atacağız. Evet, güvenlik kamerası bu tür ürünlerin ana uygulama alanı, ancak başka alternatifler de bulunuyor. Örneğin siz yokken bebek bakıcınızı izleyebilir veya arka bahçede oynayan çocuklarınızı bilgisayarınızın ekranından gözleyebilirsiniz. Bazı kameraların Web arabirimi üzerinden Zoom (yaklaştırma/uzaklaştırma), Pan (sağa-sola dönme), ve Tilt (kamerayı eğme) seçenekleri bile bulunuyor, bu sayede gözlediğiniz alandaki detaylara odaklanabiliyorsunuz. Hatta bazıları belli aralıklarla çektikleri resimleri e-mail adresinize veya cep telefonunuza gönderebiliyorlar.

Güvenlik alanında profesyonel olarak çalışanlar bu teknolojiye “temel seviye” gözü ile bakabilirler, ancak yine de faydalı uygulama alanları sunduğu vazgeçilmez bir gerçek. Dünyanın yer yerinden evinizdeki kameraya (eğer genişbant Internet kullanıyorsanız) ulaşma imkanı herkes için çok etkileyici. Ancak bu ürün alanı hala çok yeni, bu yüzden gelişme aşamasında belli acıların çekiliyor olması normal. Bu arada, gelişmeleri bugünden izleyebilmeniz için sizlere değişik yaklaşımlarla yola çıkıp “ağ üzerinden erişilebilir bir göz” vaat eden dört kameranın incelemesini sunuyoruz.

Bir cevap yazın