Ağ Kameranızı Çöpe Atın, Onun Yerine El Kamerasını Takın

Panasonic GS70 Kamera

Daha önce yaptığımız ağ kamerası (webcam) deneyinden sonra pek çok okuyucudan el kameralarını bilgisayarlarına bağlamak istediklerini bildiren tepkiler aldık. Pek çok kişinin evinde bir kenarda tozlanmaya bırakılmış ve ağ kamerası olarak kullanılsa daha çok işe yarayacak bir kamera vardır. Ayrıca pek çok kullanıcı Yahoo Messenger ya da MSN Messenger gibi sohbet yazılımlarındaki görüntü kalitesini de arttırmak istiyor.

Sonuç olarak el kameranızı bir kaç yazılımın yardımıyla kaliteli bir ağ kamerasına (Webcam) dönüştürebilirsiniz.

Bu yazıda denek olarak Panasonic GS70 el kamerasını kullandık. Bu ürün, artık Panasonic’in satmadığı üç CCD’li MiniDV bir kamera. Bu yazıda anlatacaklarımız ise FireWire ya da USB bağlantısı olan bütün kameralar için geçerli.

Ağ Kamerası Yerine El Kamerası Kullanmanın Avantajları

Bazı insanlar yüzlerce dolarlık el kamerasının basit bir ağ kamerası (webcam) olarak kullanılmasını biraz aşırı olarak algılayabilirler fakat bunun iki getirisi var. Sayısal el kameralarının sunduğu optik kalitesi ağ kameralarıyla karşılaştırılamayacak kadar iyi. Yeni çıkan MiniDV el kameraları 720×480’de saniyede 30 kare kayıt yapabilecek şekilde üretiliyorlar. Ayrıca buna ek olarak el kameralarının lensleri renkleri daha kaliteli ayırt edebiliyor. Diğer taraftan ağ kameraları ise en fazla 640×480 ve 15 kare/saniye kayıt imkanı sunuyorlar.

Hatta el kamerasını, ağ kamerası yerine kullanmak size bir miktar para da kazandıracaktır, tabii bir kenarda gereksiz yere duran bir el kameranız olduğunu varsayıyoruz. Yeni bir ağ kamerası için 50$ ile 200$ arası bir para harcayacakken, elinizde hazırda bulunan el kamerasının USB sürücülerini kullanarak ya da 20$ verip OrangeWare’in WebcamDV yazılımını kullanarak el kameranızı yüksek kaliteli bir ağ kamerasına (webcam) dönüştürebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın