ADS USB 2.0 Drive Kit

USB 2.0 destekli anakartlar yaygınlaşıyor; henüz belki herkes geçebilmiş değil ancak sektör eski sistemlerde de kullanılabilen PCI USB 2.0 kartları ile bu geçişi hızlandırmak için savaşıyor. Bunun sonucunda, özellikle veri depolama aygıtlarında USB 2.0’ın yaygınlaşmaya başlayan bir standart olduğunu görüyoruz.

Peki, Türkiye piyasasında hazır USB 2.0 disk, CD-ROM, DVD-ROM veya CD-RW var mı? Evet, IDE olanlara göre çok yaygın değil ama var. Öte yandan bunlar da aslında USB 2.0 kutularına konmuş IDE cihazlar. Bu durumda içlerindeki diski, sürücüyü istediğiniz gibi seçebilin, mevcut disk ve sürücülerinizi USB 2.0 arabiriminden kullanın diye USB. 2.0 kutuları ayrı da satılıyor. İşte burada inceleyeceğimiz ürün, ADS Technologies firmasının USB 2.0 Drive Kit’i.

Peki, nedir USB 2.0’ın veri depolama aygıtlarındaki yararları?

  • Birincisi taşınabilirlik. Kutunun içine sabit disk, CD, DVD veya CD-RW sürücü takabiliyorsunuz. Böylece verilerinizi her gittiğiniz yere taşımanız mümkün. Ancak dikkat: USB 2.0 Drive Kit’in kullanım kılavuzunda tam anlamıyla bir “taşınabilir” cihaz olmadığı, dikkatle taşınması gerektiği belirtiliyor. Bu normal, çünkü içindeki normal IDE sabit diskiniz. 2.5 inç’lik notebook diskleri kadar dayanaklı değil ve USB 2.0 Drive Kit içindeyken bile darbelere karşı korunması gerekiyor. Yine de, biraz dikkatli olduktan sonra optik sürücüler yanında sabit diskler için de kullanılır ve gerek kişisel kullanımda gerek bir ağa sahip olmayan birkaç PC’lik ortamlarda veri taşımak için çok pratik.
  • İkinci yararı, IDE cihazların benzer bir taşınabilirlik sunan SCSI çözümlerine göre çok daha ucuz olması.
  • Üçüncü yararı, SCSI arabirimli harici cihazların aksine ‘hot-swappable’ olması, yani sistem çalışırken sökülüp takılabilmesi. Bunun için önce Windows altında iki tıklamayla aygıtın ‘un-mount’ edilmesi gerekiyor, ancak görev çubuğunun sağındaki simgeden bu son derece kolay şekilde yapılan bir işlem.
  • Dördüncü yararı performansı. 480 Mbit/sn, yani 60 MB/sn ile USB 1.1’in 40 katı daha hızlı seri bir standart olan USB 2.0, 40MB/sn sunan paralel Ultra SCSI 2 standardına göre de avantajlı.
  • Ve son olarak USB’nin Tak-Çalıştır bir standart olması ve kurulum kolaylığı (nispeten, USB 2.0’da bazı zorluklar var).

Bir cevap yazın