ADS PYRO 2.5" Drive Kit

ADS Pyro 2.5" Drive Kit

İki gün önce ADS Technologies firmasının USB 2.0 Drive Kit’ini incelemiştik; bu da aynı firmanın bir FireWire çözümü olan PYRO 2.5″ Drive Kit adlı ürünü. ADS, FireWire (veya diğer ismiyle IEEE 1394) ürünlerini Pyro seri ismi altında satıyor; bu yüzden piyasada markası Pyro olarak da biliniyor. Bu ürün, adından da anlayacağınız gibi, 2.5″lik notebook diskleri ile çalışıyor. Yani aslında arabirim sağlayan bir kutudan ibaret, içinde disk bulunmuyor. Bu yüzden bu ürünün yanında bir de notebook diski almak durumundasınız.

ADS Pyro 2.5" Drive Kit

Böyle bir cihazı verilerinizi yanınızda, hatta gömlek cebinizde taşımak için kullanabilirsiniz. Boyutları 13.5 x 7.5 x 2.4 cm (ExBxY). Tabii sisteminize bağlayabilmeniz için sisteminizde bir FireWire girişi olması gerekiyor. Günümüzde hala masaüstü PC’lerin ezici çoğunluğunda FireWire girişi yok, notebook PC’lerde yavaş yavaş yaygınlaşıyor ancak Macintosh dünyasında işler farklı; artık en giriş seviyesi iMac bilgisayarda bile FireWire var.

400 Mbit/sn (50MB/sn) bant genişliğine sahip olan FireWire’ın asıl avantajı video verilerini PC’ye aktarırken kesintisiz bir veri akışı sunmasında – dolayısıyla DV kameralardan PC’ye aktarım yapılırken bu arabirim kullanılıyor. 480Mbit/sn bantgenişliği sunan USB 2.0’dan farkını ve video uygulamalarındaki avantajını Mobil Veri Depoları: 120-160GB Arası Harici Disklerin Karşılaştırması başlıklı yazımızda açıklamıştık.

Veri taşıma bir yana, böyle bir harici, taşınabilir kutunun video uygulamalarındaki yeri tartışılır. Video yakalayacaksanız, zaten bu iş için bir PC gerekli ve o PC’nin diskini kullanabilirsiniz. Belki tatilde yanınıza aldığınız DV kameradan güçlü notebook’unuza video aktaracaksanız ve notebook’un kendi diski yetersizse (tüm uygulamalarınız yüklüyse zaten hep öyle olur) işe yarayabilir. Firmanın Web sitesinde, ADS laboratuarlarındaki disklerle yapılan testlerde 16 MB/sn sabit transfer hızlarına ulaşıldığı ve Dijital Video sadece 3.9/MB/sn gerektirdiği için diğer uygulamalar için de yeterli bant genişliği kaldığı belirtiliyor. Biz ise 2.5 inçlik 4200 rpm IBM diskimizle bu bant genişliğini ölçeceğiz.

Bir cevap yazın