Activision’a 625 Milyon Dolarlık Dava

Bir süredir gözler, eski Infinity Ward çalışanlarının Respawn Entertainment çatısı altındaki “yeniden doğuşuna” çevrilmişti ve bütün sorunların, Infinity Ward kantin çırağının geride kalan son kişi olarak kepenkleri indirmesiyle son bulacağını sanmaya başlamıştık.

Meğerse her şey yeni başlıyormuş.

Activision ve Infinity Ward arasındaki kör dövüşü, dün 38 Infinity Ward çalışanının toplanarak kol gibi bir tutanakla mahkemenin yolunu tutmasıyla birlikte yeni bir boyut daha kazandı. Üstelik bu sefer iddialar ciddi, meblağlar dudak uçuklatıcı…

Infinity Ward’daki süreci ilk günden beri çok yakından takip eden G4 sitesinin haberine göre; içlerinde Todd Alderman ve Frank Gigliotti gibi eski Infinity Ward çalışanlarının da bulunduğu bu 38 kişilik grup, Activision’ın hak edilen ek ücretleri ödemeyerek California İş Kanunu’nu ihlal ettiği gerekçesiyle Los Angeles Yüksek Mahkemesi’ne başvurmuş. Hem de yüklü bir tazminat talebiyle. İddialara göre ortada ödenmemiş bir 125 milyon dolar var ve tazminat talebiyse 75 milyon ile 500 milyon dolar arasında.

Dava dosyasının en dikkat çekici yanıysa bu dudak uçuklatıcı rakamlar değil. Zira bu davanın çıkış noktası, daha önce Activision’ın Infinity Ward çalışanlarına yaptığı iddia edilen “Modern Warfare 3 baskısı”. Yani, IW çalışanlarının iddialarına bakacak olursak; Activision, hak edilmiş paraların ödenmesini yeni bir Modern Warfare oyununun geliştirilmesi şartına bağlamış. Bu iddialar gerçekse, Infinity Ward çalışanları Activision çatısı altında bir nevi rehin muamelesi görmüş de diyebiliriz.

Bu olaylar üzerine Activision da sessiz kalmamış ve G4 da dahil olmak üzere bazı basın organlarına şu açıklamayı göndermeyi uygun bulmuş:

“Activision açılan bu davanın haklılık payının olmadığına inanmaktadır. Activision, Modern Warfare 2 ile ilgili ek ödemelerin miktarını belirleme ve ödeme takvimine karar verme yetkisine sahiptir ve kanunlardan doğan haklarına bağlı kalmıştır. Haklı olduğumuza dair hukuki onayı bekliyoruz.”

Activision’un internet ortamlarındaki blog oğlanı Dan Amrich ise, bu isimlerin birçoğunun artık Activision bünyesinde çalışmadığına vurgu yaparak “Activision, bu sözü edilen ek ödemeleri cukkalamıyor; bu paralar IW’de çalışanlara ödenecek elbette. Ancak bu paraları almak için IW’de çalışıyor olmanız lazım, anladınız mı?” diyerek tartışmayı sanal alemde farklı bir boyuta taşımış görünüyor.

Süreç Hollywood filmlerine konu olacak bir biçimde gelişmeye devam ediyor. Açıkçası ekip olarak biz de bu karışıklıktan faydalanıp “Activision’dan bir şeyler kapar mıyız” diye düşünmüyor değiliz. Hatta Talha bir süredir kayıp ve Activision tarafından kaçırılıp geceleri Koko Roko kokoreççisinde çırak olarak çalıştırıldığından şüpheleniyoruz.

Bir cevap yazın