Activision ve Bungie El Sıkıştı: “Oyun Dünyasında Yeni Bir Dönem Başlıyor”

Oyun dünyası, nerdeyse iki aydır Activision ve Infinity Ward çalışanları arasındaki büyük kapışmayla yatıp kalkıyor. Ancak bugün gelen haberler, Activision’ın kaybettiği bir değerin yerine yenisi koymaktaki ustalığını gözler önüne sermeye yetiyor. Zira üç yıl önce Microsoft ile olan ortaklığından ayrılan Bungie, yaratacağı yeni oyun fikirlerinin (IP) bütün platformlarda dağıtılması için Activision ile el sıkıştı, hem de tam 10 yıllığına.

Bu ortaklığın asıl güzel yanıysa, Bungie’nin yeni oyunlarının “bütün platformlar için” geliştirilecek olması. Zaten Bungie’nin uzun süredir bunu planladığını, hatta Halo: Reach’i PlayStation 3’e de çıkarmak istediğini biliyorduk. Activision’ın da 25 milyon satmış bir oyunun yayıncısı olarak, Bungie için en uygun tercih olması son derece doğal görünüyor.

Ayrıca bunun basit bir yayıncılık anlaşmasından ziyade bir ortaklık olacağının da altını çizelim. Evet, Bungie bağımsız bir firma olmaya ve yarattığı fikirlerin tek sahibi olmaya devam edecek belki; ancak Activision da sağlam bir kar payını cukkalayacak.

Tabi Activision ve Bungie’nin bu ortaklığı, yalnızca yeni fikirleri kapsıyor. Hatırlayacağınız gibi Bungie ile Microsoft 2007 Kasım’ında yollarını ayırırken, gelecek Halo oyunları için birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurgulamışlardı. Yani 2010’un son çeyreğinde çıkacak Halo: Reach yine Microsoft tarafından yayınlanacak ve “şimdilik” Xbox 360’a özel olacak.

Bungie başkanı Harold Ryan’ın atıldıkları bu yeni ortaklık macerasıyla ilgili sözleri de bu ortaklığın sağlam temeller üzerine kurulduğunu gösteriyor.

“Yaratacağımız yeni oyun fikirleri için çoklu platform tecrübesine ve pazarlama ustalığına güvendiğimiz Activision’la ortak olduk. Geçtiğimiz dokuz ay boyunca bu anlaşma üzerinde çalıştık ve Activision’ın, bizim oyunculara en iyi oyun deneyimini yaşatma arzumuzu desteklediğini gördük.”

Michael Pachter

Michael Pachter, bir kez daha sihirli küresini avuçlamış...

Oyunları 25 milyondan fazla satarak 1.5 milyar doların üzerinde gelir sağlamış Bungie’nin Activision’la anlaşması, enteresan öngörüleriyle tanıdığımız piyasa analisti  Michael Pachter’ı da harekete geçirmiş elbette.

Pachter’a göre Bungie’nin yeni yaratacağı IP, en az Halo kadar başarılı olacak ve 10 milyondan fazla satacak. Pachter, bununla birlikte Activision’ın bu ortaklıkla gelirlerini %10 ile %20 arasında da artıracağını öngörüyor. Hatta hesaplarına göre; (ki bu hesapları nasıl yapıyor bilemiyoruz) Activision, ilk Bungie oyunundan 65 milyon dolar kaldıracakmış… Gerçekten enteresan.

Öngörüler ve rakamlar bir kenara gerçek olan bir şey var ki; Bungie gibi çok yetenekli bir geliştiricinin Activision ile anlaşmış olması, şu ana kadar 2010’un en büyük iki gelişmesinden biri. Ne gariptir ki iki gelişme de Activision’ın etrafında şekilleniyor…

1 Yorum

Bir cevap yazın