Activision Infinity Ward Kapışmasında İkinci Round

Activision tarafından “gizli gündemleri” yüzünden işlerine son verilen Infinity Ward kurucuları Jason West ve Vince Zampella, avukatları Robert Schwartz aracılığıyla Activision tarafından haklarının ödenmediği iddiasıyla yargıya başvurmuştu hatırlarsanız.

Dün de Activision, 23 sayfalık bir karşı iddiayla mahkemeye gitti. Activision’ın iddiası, daha önce speküle edildiği gibi West ve Zampella’nın rakip bir firmayla gizlice anlaşarak Activision’dan ayrılıp yeni bir firma kurma arayışı. Hatta Activision, daha da ileriye giderek, West ve Zampella’yı birer entrikacı olarak tanımlamış ve bu ikilinin, Infinity Ward’a gönderilen ekstra ödemeleri şirket çalışanlarına dağıtmadığını öne sürmüş. Buna neden olarak da Infinity Ward çalışanlarının huzurları kaçırılarak Activision’dan ayrılmalarının kolaylaştırılmak istenmesi gösterilmiş.

Peki dava metninde adı geçen rakip firma kim? Açıkçası bu bilgi dava metninde de yer almıyor. Akıllara hemen Electronic Arts gelse de ortada Activision’ın da emin olmadığı bir durum söz konusu. Zira ortada kesin bir isim olsa, bu ismin dava metnine konmasında bir sakınca görülmemiş olurdu.

West ve Zampella cephesindense, Activision’ın bu Hollywood senaryolarını andıran dava metnine tepki gecikmedi. Activision’ın iddialarını “yalan ve çirkin” olarak nitelendiren avukat Robert Schwartz, aslında Infinity Ward’ı bir kenara itmek isteyenin geçtiğimiz aylarda yeni bir Modern Warfare oyunu için başka bir şirketle anlaşan Activision olduğunu ileri sürmüş ve sözlerine söyle devam etmiş:

“Bu iddiaları doğru bile olsa, ki değil. West ve Zampella’nın yaptıkları kesinlikle Activisiona’a bir zarar vermemiştir. Modern Warfare 2, bugüne kadar yapılmış en başarılı oyundu ve West-Zampella ikilisi kovulmamış olsalardı Infinity Ward çatısı altında yeni oyunlar geliştiriyor olacaklardı.”

Bu gelişmelerden sonra, Jason West ve Vince Zampella ikilisinin önümüzdeki günlerdi kariyerlerinde atacakları yeni adımlar üzerine bir açıklama yapmaları bekleniyor.

Ayrıca EA basın sözcüsü Jeff Brown, bu iddialarla ilgili sorulan bir soru üzerine şu sözleri sarf etmiş:

“Activision’ın çalışanlarına ve ortaklarına karşı açtığı davalar hakkında yorum yapacak zamanımız yok.”

Gün geçtikçe takip etmesi daha bir eğlenceli hal alan Activision- Infinity Ward kapışmasında bir sonraki roundu merakla bekliyoruz. Activision’ın mahkemeye sunduğu iddiaların tam metnini merak ediyorsanız, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yine de bana sorarsanız; bu gelişmeleri çok da ciddiye almayın, okuyup geçin eğlencenize bakın. Bu sektörde söz konusu kim olursa olsun kendinden başkasına faydası yok çünkü…

2 Yorum

Bir cevap yazın