Acer Aspire One A150

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Acer Aspire One A150 Özellik Tablosu
İşlemci Intel Atom N270
1.6 GHz, 533MHz FSB, 512KB L2 Önbellek
Bellek 1 GB DDR2 667 MHz
Ekran 8.9″ 1024×600 WSVGA
Kablosuz Ağ 802.11 b/g
Sabit Disk 120/160 GB HDD
Kamera 0.3 Mpiksel
Ses Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu SD, MMC, MS
Giriş / Çıkış 3xUSB 2.0
1x VGA
1x LAN RJ-45
2x Ses bağlantısı (Kulaklık / Mik)
Pil 3 Hücreli Li-ion Pil
* İsteğe göre 6 hücreli alınabilir
Ağırlık 0.995 kg (3 hücreli pil ve SSD ile)
1.26 kg (6 hücreli pil ve HDD ile)
Boyutlar 24.9 cm x 17 cm x 2.9 cm (3 hücreli pille)
24.9 cm x 19.5 cm x 3.6 cm (6 hücreli pille)
Yazılım Linpus Linux Lite
Windows® XP Home
Renk Seçenekleri Safir Mavisi
Deniz Kabuğu Beyazı
Altın Kahverengi
Mercan Pembesi

Atom işlemciler hakkında yapılan en önemli eleştiri birden fazla uygulama açıldığında tek çekirdekli olduklarından sistemin tepkiselliğinin düşmesiydi. Bu modelde kullanan 1.6 GHz Atom N270 modeli de tek çekirdeğe sahip (HyperThreading desteğiyle işletim sistemi iki işlemci görüyor). Ancak bizim yaptığımız denemeler sırasında birden fazla uygulamayla çalışırken bile kullanımı kötü yönde etkileyecek büyük bir yavaşlama hissetmedik. Bu işlemcinin netbookların temel kullanım alanları için (internet gezintisi, e-posta, anlık mesajlaşma, ofis uygulamaları gibi) yeterli başarımı rahatlıkla sunduğunu söyleyebiliriz.

Burada bir ara not ekleyelim: Netbook maratonu boyunca işlemci, anakart, ekran kartı gibi temel özelliklerin genelde bütün netbooklarda aynı olduğunu göreceksiniz. Bunun sonucu olarak incelediğimiz bütün modeller aynı başarım değerlerini sundular. Farklılıklar temel olarak tasarım, pil ömrü ve bazı yan özelliklerde ortaya çıkıyor.

Yaptığımız ofis uygulamaları denemelerinde Acer Aspire One A150 ile herhangi bir takılma, tekleme yaşamadık. Film oynatma başarımını denediğimizde 720p de dahil HD filmler bile sorunsuz bir şekilde oynatılıyor. Ancak film kalitesi biraz daha artırıldığında (1080p) işlemcinin tıkandığına tanık olduk. Yani netbookları Çoklu Ortam PC’si şeklinde kullanmak isteyenler standart kalite filmler (VCD, DivX, Xvid, 720p HD) söz konusu olduğunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklardır. En ileri seviye görüntü kalitesini isteyenler ise Nvidia Ion gibi yeni nesil alt yapıları beklemeliler.

Bize gelen test ürünü 6 hücreli pile sahipti.

Bize gelen test ürünü 6 hücreli pile sahipti.

Aspire One A150’yi maratonumuza katılan diğer modellerden ayıran en önemli fark 8.9″ ekrana sahip olmasıydı. Ancak 10″ ekranlı modellerle aynı çözünürlüğe (1024×600) sahip olduğundan aradaki farkı yan yana koymadan anlamak kolay değil.

Aspire One’la ilgili en önemli şikayet konularından birisi de fan gürültüsünün fark edilir oranda yüksek olması. İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaptığımızda bunun çoğu kullanıcı tarafından dile getirildiğini gördük. Hatta bazı kullanıcılar Aspire One’ın fan hızını denetleyebilen basit bir yazılım bile yazmış. Bu yazılım sayesinde fan sesinin önemli oranda kontrol altına alındığı belirtiliyor.

Son olarak yukarıdaki tabloyu incelediyseniz Aspire One A150 modelinde Bluetooth desteğinin de olmadığını görebilirsiniz. Olmamasının fiyat konusunda artı sağladığı bir gerçek ancak bazı kullanıcılar için önemli olan Bluetooth özelliğinin, olmamasını artı ya da eksi olarak değerlendirmeyi size bırakıyoruz.

Donanımsal olarak çok benzediklerinden ağırlık ve pil ömrü, netbook modellerini birbirinden ayıran en önemli özellikler haline geliyor. Aspire One A150’nin yaklaşık 1 kg olan ağırlığının ortalamanın altında olduğunu söyleyebiliriz. Ağırlığının düşük olması pil ömrüne ters etki yapıyor. Battery Eater Pro ile yaptığımız klasik kullanım deneyinde (ekran parlaklığı %50, kablosuz ağ açık) A150 bir buçuk saatten fazla (1 saat 46 dakika) pil ömrü sundu (6 hücreli pil için bu değerin yaklaşık iki katı kadar pil ömrü sunacağı düşünülebilir). Ekran parlaklığı daha da kısılarak kullanıldığında bu sürenin iki buçuk üç saati (6 hücreli piller için 5 – 6 saat) rahatlıkla geçeceğini söyleyebiliriz.

Sonuç

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Acer Aspire One A150 pazardaki ucuz netbooklar arasında yer alıyor. İşletim sistemi olarak Linux ve sabit disk olarak da 120 GB tercih ederseniz fiyatının KDV dahil 330 USD’ye kadar düştüğünü görüyoruz. İşletim sistemi Windows XP ve sabit diski 160 GB olsun derseniz fiyatı KDV dahil 390 USD’ye kadar çıkıyor. Eğer uygun fiyatla taşınabilirliği öne çıkaran bir model düşünüyorsanız Acer Aspire One A150 sizin için iyi bir tercih olabilir.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

  1. Batuhan

    Yaklaşık 5 aydır A150 160 gb lik versiyonunu kullanmaktayım avantajlarıyla dezajantajlarını karşılaştırıcak olursak avantajları çok çok fazladır ancak cihazı aldığınız gibi bir format basmanız gerekebilir çünkü;

    Aktivasyon işleminden sonra normal kullanım için cihazı açtım mp3 yüklemeler vs. mp3ler sürekli takılmalar mavi ekran sorunları web browserde dolaşırken sürekli donmalar resetemeler çıldırdım araştırmaya başladım millet birbirinden gereksiz çözümler bulmuş benim ilk aklıma gelen recover programı oldu üzerinde sabit gelen onu kaldırdım.yetmedi nortonu kaldırdım oda yetmedi gerekli gereksiz tüm programları ve açılışta yada aktif çaılışırken sistemi sıkıştırıcak birçok şeyi kaldırdım wallpaper dahil buna ancak sorunu çözemedim Çözüm;

    External bir usb cd rom ile Sp2 Integrated Xp kurdum ve Sorundan kurtuldum ne takılma ne birşey sorun Bu cihazın Sp3 deki güncellemelerden şişmesi yani aslında size sp3 yüklü geliyor fakat cihaz bunu pekte hoş karşılamıyor ve işin ilginci vistada ne takılma ne donma hiçbir serzenişi yok ufaklığın. Ben grafikerim yanımda güvenle ve rahatça taşıyorum içinde Adobe Illustrasıon Cs3 Photoshop Cs2 Freehand Mx msn mp3ler gps programı ve daha neler neler yükledim tık yok birde diski ikiye böldüm yedek depomda var yani alacak arkadaşlara tavsiye ederim ama ilk başta sinir krizine grip cihazı kırmamanız için ister external bir cd rom ile xp sp2 kurmnız ve sp3 yükseltmemenizdir. Bunun dışında Pili Tam 2 Saat 5 dakika gidiyor aktif kullanımda yük altında 1:30 saat gidiyor.

    kamerası var herhangi bir cafeye gidip otrduğum zaman nişanlımla görüntülü konuşabiliyorum vs vs vs . netbooklariçinde en iyisi denileilinir bide 6 veya 9 hücreli pil öneririm yoğun kullanıyorsanız. 1 gb ram yetmez bana derseniz 2 gb ye kadar çıkartabilirsiniz yada 1,5 dir tam bilemiyorum onu nasıl olur derseniz youtubede videosu var zlersiniz sağlıcakla kalın

Bir cevap yazın