Acer Aspire One A150

Acer Aspire One A150

Deniz kabuğu beyazı rengini incelediğimiz Acer Aspire One A150’nin ekran çerçevesinin siyah, klavye tuşlarının ise beyaz olarak tasarlandığını görüyoruz. Deniz kabuğu beyazının normal beyazdan daha yumuşak ve daha hoş göründüğünü söylemeliyiz ama tercihiniz tek renkli bir netbook ise bu modelin siyah rengi size daha uygun olacaktır.

Acer Aspire One A150

Ekran boyutu 8.9″ olan A150’de küçük ekranlı bir bilgisayar için gayet rahat kullanılabilecek bir klavye kullanılmış. Klavyenin rahat yerleştirilmesi de doğal olarak kasasını biraz büyütmüş ve ekran çerçevesinin sol, sağ ve üst kısımlarında yaklaşık 2.5 cm boşluklar bırakılmasına sebep olmuş. Fakat ekranı daha da küçükmüş gibi göstermesi gereken bu durum belki de renginden dolayı böyle bir his vermiyor. Kamera ve mikrofon ekranın üzerinde bulunuyor. Kameranın göze batmayacak şekilde yerleştirilmesi şık bir görüntü oluşturmuş. Ekran menteşelerinin sol ve sağ kenarlarındaki parlak kırmızı yuvarlaklarsa bu şıklığı tamamlamış.

Z ile X arasındaki mesafe 1.7 cm

Z ile X arasındaki mesafe 1.7 cm

Acer Aspire One A150’nin klavye tuşlarının size netbook kullandığınızı hissettirmeyecek kadar rahat olduğunu söyleyebiliriz. Gerek tuşlarının yerleşimi gerekse büyüklükleriyle bu ürünün klavyesine çok çabuk alışabileceğinizi düşünüyoruz. Basit kullanım amaçlı bir bilgisayar olduğu için bazı uygulamaları tek tuşla açabilmemizi sağlayan hızlı işlev tuşları düşünülse daha da güzel olabilirdi ama bu istediğimizin fazladan bir istek olduğunun da farkındayız.

Fn ile kullanılan hızlı erişim tuşları bize biraz az gelse de önemli tuşlar tanımlanmış gibi görünüyor. Fn+F1 ile karşınıza hızlı erişim tuşlarının tablosu geliyor. Fn+F tuş bileşimleriyle hızlı erişebileceğiniz seçenekler; sistem özellikleri, güç seçenekleri, uyku kipi, ekran seçimi, ekran ışığını kapama, dokunmatik alan açma kapama ve ses açma kapama olarak tanımlanmış. Fn ve yön tuşlarını birlikte kullanarak ise ekran parlaklığı ve hoparlör sesini azaltıp arttırabilme imkanı buluyorsunuz. Kablosuz bağlantı kontrolü için hızlı bir tuş tanımlanmamış mı diye endişelendiğimiz sırada kasanın ön kenarındaki sürgülü hızlı kontrol çubuğu dikkatimizi çekti. Bu çubuk ile kablosuz bağlantıyı etkin veya devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Gelelim Acer Aspire One A150’nin eleştiri alan fare tuşlarına. Bu tuşlar minik dokunmatik alanın soluna ve sağına birer ince dikdörtgen şeklinde yerleştirilmiş. Bu yerleşime hiç alışık değiliz; gerek yerleşimleri gerekse tuşların inceliği konusunda eleştiriler olsa da biraz kullanınca alışabileceğinizi ve hatta kullanışlı bile bulabileceğinizi düşünüyoruz. Şüphesiz ince parmaklı bayanların kullanımı daha kolay olacaktır.

Dokunmatik alanın boyutlarıysa kabul edilebilecek en küçük boyutlarda gibi görünüyor. Biraz küçük ama kullanım sırasında pek rahatsız etmeyecektir. Klavye için kullanılabilecek en geniş alan kullanıldığından dokunmatik alan ve fare tuşları için kasada kalan alan en iyi şekilde kullanılmış. Dokunmatik alanda iki parmakla, parmakları sola – sağa birbirinden uzaklaştırarak veya yakınlaştırarak sayfa ve resim izlerken yakınlaştırma, uzaklaştırma yapılabiliyor. Benzer şekilde iki parmak kullanarak aşağı yukarı kaydırma işlevi de rahatlıkla yerine getiriliyor.

Netbook'un sol kenarında kart yuvası, bir adet USB yuvası, ağ bağlantısı, sıcak hava çıkışı, VGA çıkışı ve güç girişi bulunuyor.

Netbook’un sol kenarında kart yuvası, bir adet USB yuvası, ağ bağlantısı, sıcak hava çıkışı, VGA çıkışı ve güç girişi bulunuyor.

Sağ kenardaysa ses girişleri, iki adet USB yuvası, kart okuyucu ve kilit yuvası

Sağ kenardaysa ses girişleri, iki adet USB yuvası, kart okuyucu ve kilit yuvası

Dikkatli okuyucular iki kenarda da kart yuvası olduğunu fark etmişlerdir. Soldaki kart yuvası SSD disk kullanan modellerde depolama alanını arttırabilmek için kullanılıyor. Sabit disk kullanan modellerde ise bu yuva normal kart okuyucu olarak kullanılabilir.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

  1. Batuhan

    Yaklaşık 5 aydır A150 160 gb lik versiyonunu kullanmaktayım avantajlarıyla dezajantajlarını karşılaştırıcak olursak avantajları çok çok fazladır ancak cihazı aldığınız gibi bir format basmanız gerekebilir çünkü;

    Aktivasyon işleminden sonra normal kullanım için cihazı açtım mp3 yüklemeler vs. mp3ler sürekli takılmalar mavi ekran sorunları web browserde dolaşırken sürekli donmalar resetemeler çıldırdım araştırmaya başladım millet birbirinden gereksiz çözümler bulmuş benim ilk aklıma gelen recover programı oldu üzerinde sabit gelen onu kaldırdım.yetmedi nortonu kaldırdım oda yetmedi gerekli gereksiz tüm programları ve açılışta yada aktif çaılışırken sistemi sıkıştırıcak birçok şeyi kaldırdım wallpaper dahil buna ancak sorunu çözemedim Çözüm;

    External bir usb cd rom ile Sp2 Integrated Xp kurdum ve Sorundan kurtuldum ne takılma ne birşey sorun Bu cihazın Sp3 deki güncellemelerden şişmesi yani aslında size sp3 yüklü geliyor fakat cihaz bunu pekte hoş karşılamıyor ve işin ilginci vistada ne takılma ne donma hiçbir serzenişi yok ufaklığın. Ben grafikerim yanımda güvenle ve rahatça taşıyorum içinde Adobe Illustrasıon Cs3 Photoshop Cs2 Freehand Mx msn mp3ler gps programı ve daha neler neler yükledim tık yok birde diski ikiye böldüm yedek depomda var yani alacak arkadaşlara tavsiye ederim ama ilk başta sinir krizine grip cihazı kırmamanız için ister external bir cd rom ile xp sp2 kurmnız ve sp3 yükseltmemenizdir. Bunun dışında Pili Tam 2 Saat 5 dakika gidiyor aktif kullanımda yük altında 1:30 saat gidiyor.

    kamerası var herhangi bir cafeye gidip otrduğum zaman nişanlımla görüntülü konuşabiliyorum vs vs vs . netbooklariçinde en iyisi denileilinir bide 6 veya 9 hücreli pil öneririm yoğun kullanıyorsanız. 1 gb ram yetmez bana derseniz 2 gb ye kadar çıkartabilirsiniz yada 1,5 dir tam bilemiyorum onu nasıl olur derseniz youtubede videosu var zlersiniz sağlıcakla kalın

Bir cevap yazın