Acclaim’e Veda

Her firmanın zirvede olduğu bir zaman oluyor bildiğiniz üzere. Electronic Arts, id Software, Ubisoft gibileri geçmişte olduğu gibi bugün de göz önünde ve başarılı olan firmalar olsalar da herkes onlar kadar şanslı olamayabiliyor. Atari zamanından beri ortalarda olan ve bize Turok, Burnout ve BMX gibi ünlü oyun serilerini getiren firma, iflas bayrağını çekerek tarihin tozlu sayfalarına gömüldü.

Aslında firma 2004 yılında iflas ettiğini yasal olarak belgemiş ve kepenklerini kapatmıştı ama bütün IP’leri ve firmanın ismi başka bir firmaya devredilmişti, en nihayetinde isim olarak da olsa Acclaim ayakta kalmıştı. Bunun üzerine F2P MMORPG’ler pazarlamaya başlayan Acclaim, 15 milyon kayıtlı müşterisinden pek bir gelir elde edememiş olacak ki tekrar, bu kez son kez iflas etti.

Ne diyelim, Acclaim için son bir saygı duruşu…

19 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Aslında MK’nın bir dönem dağıtımcılığını yapmıştı Acclaim. Serinin asıl yaratıcısı Midway’di ki ne tesadüftür onlar da battı. :p

  Serinin babası Ed Bloom’un da Warner Bros’la birlikte yeni MK üzerinde çalıştığını hatırlatayım.

  Acclaim’in güzel bir mazisi olsa da yıllardır yaratıcı fikir adına bir şeyler yapmayarak bu sonu kendileri hazırladılar.

  • MegaWolt

   RE-VOLT hiç unutulur mu yaaa. Piyasada çıkmış en zevkli en ender oyunlardandır. Eskiler bilir yeni yetmeler bilmez. Aslında sağlam bir elden geçse grafikler ve yeniliklerle harika bir yeni oyun olur..
   Bu arada hala biz arkadaşlarla internet kafede 6-7 kişi re-volt yarışları yapıyoruz eğlence üst düzeyde :))

 2. Ziyaretçi

  arkadaşlar editörler site yöneticileri, biliyorum yeri burası değil ama şu reklam olayını sizcede abartılmadımı? 4 çekirdekli ve overclocklu q9400 işlemcim ve 4 gb ramim olduğu halde bu siteye girince bilgisayarım kasıyor reklamlardan!. heleki reklamlarınızı kim nasıl dizayn ediyorsa artık aynı reklam videosundan 3 tane olurmu yahu. kaldıki orta sınıf bir bilgisayar kullanıcılarının çektikleri çileyi düşünüyorum.  her nekadar tek gelir kaynağınız reklam olsada, kalitenizden ödün vermeye değiyormu thgtr?

  • Ziyaretçi

   tam aynı şeyi düşünüyordum. bu siteye girince internet explorer aşırı yavaşlıyor. cpu fanı 2 kat hızlı dönmeye başlıyor. içimden gezmek gelmior bu ağırlıkla..

    

 3. Ziyaretçi

  Dostum firefox+adblockplus,reklam falan yok bomboş.Herkese öneririm,hele yanına noscript veya flashblock kullanırsan (maksimum koruma için noscript daha iyi,daha kapsamlı çünkü) sitelerden virüs kapmanı da engeller,hoş olmayan kendiliğinden açılan scriptlerden de kurtulursun (bkz: nobrain.dk a.k.a dedeler)

 4. RP

  Reklam olmazsa sitenin geliri olmaz.

  Sitenin geliri olmazsa masraflar ödenemez.

  Masraflar ödenemezse site de kapanır.

  Site kapanırsa, işte o zaman kötü olur 🙁

  Sırf sitenizdeki reklamlar engellenmesin diye Chrome ile giriyorum, üzerinde adBlock, NoScript, NoFlash eklentisi olan Firefox’u kullanmıyorum. 

  Ancak bu kadar reklam da gerçekten fazla kardeşim ya. Şimdi saydım, bu sayfada TAM 10 reklam alanı var.

 5. thames

  Acclaim adına benim hatırladığım oyun ise “forsaken” dır. 98 yapımı oyunla 2000 yılında tanıştım. (Bildiğim kadarıyla) Yerkürenin ilk 3 boyutlu shooter tarzı oyunudur. 2009 yılında oyuna tekrar rastladım ise sanki platonik aşkımı bulmuştum..

  Ayrıca Acclaim firmasının da ruhu şad olsun..

 6. washburn

  vay arkadaş.bu adam spellborn e 18milyon € harcamış.sonrada oyunu ftp yapti.cok güzel bi oyun olmasına ragmen talep gormedi.batmasına en cok sebeb olan nedenlerden biri oldu galiba 

 7. burak

  re- volt diye bi oyunu vardı bu firmanın bu oyunu o kadar çok seviyordum ki sabah sekiz de oynamaya bi b<şlamıştım inanın saat akşam 12 olmuş tu tüm kupaları almıştım manyak zevkliydi o zamanlar underground 2 vardı ama bu oyun underground 2 yi unutmamı sağladı

 8. hurdacı

  revolt ne oyundu be.çocukluğum o oyunla geçti.kuzenlerle arkadaşlarla çökerdik pc nin başına.hele kupaları açmaya çalışırkenki heyecan yokmu..
  zamanında biraz meşhur olsaydı birçok oyunu gömebilecek bi oyundu 🙂
  o kadar anının üstüne acclaim in batması da baya koyuyor insana :s

Bir cevap yazın