Abit’ten i845PE Yongasetli Anakart: Abit BE7-RAID

Intel, 845PE yongasetini hatırlayacağınız üzere 7 Ekim’de duyurmuştu. THG Türkiye ise bu yongasetine sahip başka bir anakart olan Asus P4PE’yi bu tarihten çok önce, 25 Eylül’de inceleme fırsatı bulmuştu. Şimdiyse THG Türkiye’nin eline geçen i845PE yongasetli bir diğer anakart olan Abit BE7-RAID’i inceleyeceğiz. Yazımızın henüz başındayken belirtelim, bu anakart için olan yorumlarımızı RAID’siz model olan Abit BE7 serisinin diğer üyeleri için de dikkate almanızda bir sakınca yok, zira bu anakartta bulunan Highpoint 372 RAID kontrolcüsü oturmuş bir yonga ve Abit de anakartlarına HPT 37X RAID kontrolcülerini sorunsuz bir şekilde monte ediyor.

Abit bütün özellikleri bir arada sunmaktan ziyade, daha farklı bir pazar analizinin bir sonucu olarak, farklı özellikler eklediği anakartların bir serisini oluşturup, son kullanıcıya kendi ihtiyaçları çerçevesinde hesaplı bir tercih yapma şansı tanıyor. Bu durumu BE7-RAID serisinde de gözlemlemek mümkün.

Serinin şimdilik dört tane üyesi var. Birincisi, RAID özelliği sunan ve bizim inceleyeceğimiz anakart olan BE7-RAID. BE7-B, BE7-G ve BE7-S ise, kullandıkları farklı farklı ethernet kontrolcülerinin yanında Seri ATA 150 desteği de barındırıyorlar. En hesaplı üye olan BE7 ise aynı zamanda serinin en sade modeli olarak göze çarpıyor.

Abit'ten i845PE Yongasetli Anakart: Abit BE7-RAID

i845PE yongasetinin getirdiği özelliklere Tom’s Hardware’de de sık sık olmak üzere sayısız yerde değinildi (bakınız: grup testinde 13 anakart bulunuyordu (Abit’in modeli bu teste yetişememişti). Ancak benim dikkat çekmek istediğim başka bir nokta var: Yongasetlerinin dokümanlarına baktığımızda, örneğin USB portlarının sayısı ve niteliğine de rastlarız. Aslında teknik olarak doğru, ne de olsa bu portlar güney köprüsüne bağlanıyor. Örneğin i845D’nin dokümanlarına göz atarsanız, 4 adet USB 1.1 portu mümkün kıldığına tanık olursunuz. Fakat i845D yongasetli bir anakart olan Abit BD7-RAID’de 4 adet USB 2.0 portu bulunuyordu, demek ki ek denetçi kullanılmıştı. Bundan iki sonuç çıkarabiliriz: Birincisi, bir yongasetinin bu tür farklarla başka bir yongasetine sağladığı üstünlük pratikte çok da önemli değil , ne de olsa anakart üreticileri ek denetçi kullanmak gibi seçeneklere sahipler. Hatta hükmü genellikle işlemci / bellek desteği, bant genişlikleri ve kuzey köprüsüne göre vermek daha doğru. İkincisi ise, demek ki anakart üreticilerinin kimi zaman mühendislik becerileriyle yongasetinin olanaklarını aşmaları teknik olarak mümkün. O zaman biz de bu örnekte olduğu gibi, anakartın bazı özelliklerinin yongasetinin vaadettiklerini aşmasını beklemekle açgözlülük etmiş olmayız.

Dilerseniz anakartımızı artık daha yakından tanımaya başlayalım.

Bir cevap yazın