Abit’in KT400’lü Güzelleri: AT7-MAX2 ve KD7-RAID

Abit’in en son SiS648 yongasetli SR7-8X anakartını incelediğimde, acaba Abit o yenilikçi tasarımlarından uzaklaşıyor mu diye düşünmüştüm. Elbette böyle bir şey söz konusu değildi; çünkü firma SiS serisinde daha ekonomik ve sade bir tasarım peşindeydi. Diğer modellerinde ise eskisinden daha radikal yaklaşımlar sergiliyordu: Firmanın Mart ayında çıkardığı, üzerinde paralel, seri ve PS/2 portları bulunmayan, bunların yerine 6 adet USB, Firewire, optik çıkış gibi özellikleri ve 4 kanal RAID’i öne çıkaran MAX serisi anakartta bugüne kadar gördüğümüz en radikal çıkıştı. Bu seri pek çok yayından ödül aldı.

Öte yandan çoğunluk USB değil PS/2 klavye-fare kullanmaya, USB değil seri porta bağlanan harici modemler ve tarayıcılar almaya devam ediyordu. Yazıcı ve tarayıcıda USB’ye geçiş hızlanmıştı ama tamamlanmamıştı. Gelecekte büyük olasılıkla bu eski ve yavaş arabirimlerden kurtulacağız ancak MAX serisi çok büyük bir gövde gösterisi olmasına karşın, bu çıkış gerçekten zamanının çok öncesinde olmuştu.

Abit şimdi karşımıza MAX2 serisi ile çıkıyor. KT400 yongasetli yeni AT7-MAX2 modeline baktığımızda, MAX’taki arabirimlerin korunduğunu ama PS/2 portların da geri döndüğünü görüyoruz.

Abit'in KT400'lü Güzelleri: AT7-MAX2 ve KD7-RAID

Abit bu anakartın yanında bize yine KT400’lü “sade” KD7-RAID modelini de gönderdi. Sade dediğime bakmayın, yine pek çok özellik içeriyor ama MAX2 serisi kadar değil. Dolayısıyla bu yazı iki anakartın detaylı incelemesini içeriyor. MAX2 modelini kıyaslama şansı sunan KD7’nden başka, bir de KT333 anakartı gruba ekleyerek bir test yapmak kaçınılmaz olmuştu. Burada da referans anakart olarak elimizdeki MSI KT3 Ultra’yı (MS-6380E) seçtik.

Kuzey Köprüsü: VIA KT400

Kuzey Köprüsü: VIA KT400

Güney Köprüsü: VIA VT8235

Güney Köprüsü: VIA VT8235

Bir cevap yazın