Abit SR7-8X: Sade Bir SiS648

Abit SR7-8X

Abit 5-6 yıldır sıra dışı anakartları ve yenilikleri herkesten önce deneme cesareti ile hem pek çok kullanıcının gönlünü çaldı, hem de diğer üreticilere örnek teşkil etti. Şimdilerde ise anakart piyasasında kızışırken “bol ve yenilikçi özellikler” artık Abit’in tekelinde değil. Overclock özellikleri sunma konusunda bile Abit’den geri kalmayan üreticiler var. CeBIT Bilişim eurasia fuarında görüştüğümüz üreticiler arasında “biz de Abit’i örnek alacağız” diye açık açık itiraf edenlere bile rastladım.

Bunların karşısında Abit hala en iyi overclock özelliklerini sunan üretici olmaya devam ediyor ve bir yandan MAX serisi ile cesur ataklarına devam ederken, bir yandan da SiS yongasetli modellerini ekonomik bir seri haline getirmeye çalıştığı görülüyor. Çünkü bu seride Abit’in alamet-i farikası haline gelen RAID yok, sadece 2 kanal AC’97 ses bulunuyor, SiS648 yongaseti blok diyagramında bütünleşik denetçi desteği olmasına karşın FireWire özelliği bulunmuyor. Daha önce incelediğimiz Asus P4S-8X‘te tüm bu özelliklerin sunulduğunu (tabii daha yüksek bir fiyata) biliyorsunuz.

Anakart üreticilerinin SiS yongasetleri ile ekonomik seri yaratma hedefleri ile bağlantılı bir iki not daha ekleyelim:

  • SiS uzun bir aradan sonra bir yıldır atakta ve gerek Intel gerek AMD işlemcilere yönelik yongasetlerinde giderek artan bir başarı elde etti.
  • Başta çekingen davranan kullanıcılar, SiS yongaseti ile sunulan ucuz anakart seçenekleri sayesinde ilgi göstermeye başladılar.
  • Stabilitesi ile ilgili endişeler giderek azaldı ve yeterince stabil olduğu görüldü. Özellikle Kuzey Köprüsü/Güney Köprüsü arasındaki 1GB/sn bant genişliğindeki MuTIOL bağlantısının başarısı kabul edildi. VIA’nın aksine IDE altsisteminde Intel yüksek performans ve stabilite sunduğu da görüldü.
  • Şimdi SiS bir yandan 648 yongaseti ile DDR333, 8XAGP, USB 2.0 ve FireWire desteği sunarken, bir yandan da R658 yongaseti ile P4 RDRAM platformunda ciddi atağa hazırlanıyor.
  • Bütün bunların sonucunda SiS “ucuz yongaseti” olma özelliğini kaybetmeye başlıyor; çünkü gerek stabilite, gerek özellik, gerek performans açısından Intel’e karşı VIA’nın olamadığı kadar ciddi bir rakip haline geldi.

İşte bu bilgiler ışığında, Abit’in bu modelinin özelliklerini ve fiyatını belirleyen faktörleri anlayabiliriz. Ancak fiyat/performans konusunu ileride daha iyi değerlendireceğiz; şimdi SR7-8X’in özelliklerini sıralayarak işe başlayalım.

Bir cevap yazın