AB Intel’in Kirli Çamaşırlarını Ortaya Serdi

Avrupa Birliği, Intel yöneticilerinin notlarını ve e-postalarını yayınlayarak şirketin rekabete çomak soktuğunu herkese kanıtlamaya karar verdi.

Intel, Avrupa Birliğinin kendisine kestiği 1.45 Milyar Dolarlık cezaya karşı uzun süre mücadele etti fakat AB geçtiğimiz pazartesi günü gerekçeli kararını açıkladı.

AB ve Intel kapışadursunlar hepimiz Intel’im tam olarak neden suçlandığını bilmek istiyorduk. Bu devasa cezayı gerektiren yanlış eylem veya eylemler tam olarak neydi? AB, Intel’in Dell, Lenovo ve HP’ye nasıl kıyak indirimler yaptığını yayınladı. Ayrıntılar ise şöyle:

Intel, Dell’e Aralık 2002 ve Aralık 2005 zaman aralığında sadece kendisinden işlemci satın alması karşılığında bu şirkete özel indirimler yapmış. Örneğin Dell’in şubat 2003’te yapmış olduğu bir sunumda şirketin AMD işlemcilerini kullanmaya başlaması halinde, Intel’in “ciddi yaptırımlara” gidebileceği uyarısı not düşülmüş.

Intel’in HP ile yaptığı anlaşma biraz daha farklı. HP kıyak indirimden şu koşullar karşılığında faydalanmış: Birincisi HP’nin hazırlayıp sattığı şirket bilgisayarlarının %95’inin altyapısı Intel’den olacak. İkincisi, geriye kalan %5’lik bilgisayarlarda AMD altyapılar kullanılabilecekse de buna da sınırlandırmalar getirilecek. Ne gibi? AMD tabanlı sistemler sadece KOBİ’lere yalnızca doğrudan dağıtım kanalları vasıtasıyla satılabilecek ve HP ilk AMD tabanlı şirket bilgisayarının çıkışını Avrupa’da altı ay erteleyecek.

2004 yılında HP’den gelen şirket içi e-postada “Ticari AMD serisini ancak doğrudan dağıtım kanallarına gönderebilirsiniz. Eğer bunun dışındaki yerelere gönderirseniz ve yakalanırsanız (sanki yapın ama çaktırmayın deniyor) Intel ile yaptığımız anlaşma iptal olur” yazıyor.

Intel Acer ve Lenovo ile yaptığı anlaşmalara da AMD tabanlı dizüstü bilgisayar modellerini çıkarmayı Eylül 2003’den Ocak 2004’e ertelemeleri gerektiği maddesini eklemiş.

 

Bir cevap yazın