9″ Netbook’ların Fiyatları Kaya Gibi Düştü: 250 Dolardan Başlıyor

Eğer sadece internete girmek için kullanacağınız bir bilgisayar arıyorsanız netüstü (netbook) bilgisayarlara bu aralar biraz daha dikkatli bakın.

Digitimes’ın yayınladığı bir rapora göre dizüstü üreticileri ellerinde kalan malları satmak uğruna 8.9″ netüstülerin (netbook) fiyatlarını düşürüyorlar. Özellikle katı durum diski (SSD) olan sürümlerin fiyatları çok daha hızlı bir biçimde aşağıya iniyor çünkü netüstülerde sabit disk seçeneklerinin artması ve bu düzeydeki SSD’lerin kapasite ve başarımlarının düşük olması sebebiyle kullanıcılar bu sürümleri pek tercih etmiyorlar.

Ülkemiz piyasasına Teknofiyat arama motoru üzerinden şöyle bir baktığımızda 120 GB sabit diskli Acer Aspire One’ın fiyatının 285 USD’ye (8 GB flaş diskli bir model 250 USD), 20 GB SSD’li Asus EeePC 900’ün 310 USD’ye ve Exper Style 890DG’nin 285 USD’ye kadar gerilediğini görüyoruz.

SSD’li bir netüstü sahibi olmanın hafiflik, daha az gürültü ve daha düşük ısınma gibi bir takım avantajları var. Ayrıca pil ömrü de büyük ihtimalle biraz daha fazladır. Bununla beraber 8 GB’lık modellerden uzak durmakta fayda var. Zira Windows XP yüklü olarak gelen bir 8 GB’lık SSD’nin geriye kalan boş alanı sadece 2-3 GB olur. Bununla beraber başka şansınız yoksa yüksek kapasiteli bir SDHC hafıza kartıyla toplam kapasiteyi arttırma yoluna gidebilirsiniz.

Son olarak 8.9″ ve 9″ netüstülerin çok hafif ve küçük olduklarını ve ekran çözünürlüklerinin 1024 genişlik isteyen web siteler için yetmeyebileceğini aklınızın bir köşesine yazın. Netbook üreticileri artık sadece 10″ boyutlarındaki modellerin tasarımına odaklanmaya çalışıyorlar.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın