802.11g Bunları Bilelim: Bölüm 2

Taslak-11g Ve Klasik 802.11b

Bu uyumluluk sınıfında eski model 802.11b ürünlerin çıkarttığı sorunlar söz konusu. Birinci bölümde bahsi geçen “Kısa Giriş” problemleri ve yanlış ayarlanmış veri hızı sorunları var. ikinci problemin nedeni bazı 802.11b aygıtların 1, 2, 5.5 ve 11 Mb/s hızı dışında veri yayan taslak 802.11g istasyonlarla karşı karşıya kaldığında ne yapacağını bilememesinden kaynaklanıyor. Bu problem ilk başlarda Cisco 340 ve 350 kartların taslak 11g erişim noktalarına bağlanamamalarına neden oluyordu. Ancak çoğu firma bu problemi ortadan kaldıracak firmware güncellemeleri yayımladı, eğer orijinal firmware’ini hala kullanan eski bir ürün kullanıyorsanız (Kasım 2002/ Ocak 2003) bu tür bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Bildiğim kadarı ile IEEE grubu iki problemden de haberdar ve bu problemi son standartta giderecek. Bu arada, donanım firmaları firmware ve sürücü güncellemeleri ile çözüme gitmiş olacaklar.

Etrafta o kadar çok 802.11b ekipman var ki, kendimden tam da emin olarak uyumluluk problemlerin çalışmamaya neden olmayacağını söyleyemiyorum. Ancak Intersil PRISM II, TI ACX-100, Agere Systems ve Atheros 5100X yongasetleri kullanan ürünlerle yaptığım testlerde ister Broadcom ister Intersil kullansın hiç bir taslak 11g ürün ile bağlanamama problemi yaşamadım.

Taslak-11g Uyumluluğu

Bu kategoride değişik ağ üreticilerinden gelmiş ürünlerin bir arada kullanılması nedeni ile öncelikle performans varyasyonları söz konusu. Yazımın birinci bölümünde sadece Broadcom’un taslak-11g yongaseti kullanan ürünleri kullanıyordum ve Buffalo Technology ve Linksys ürünleri arasında da performans farkları söz konusu idi. Bu seferinde aynı zamanda ortaya Intersil tabanlı ürünleri de katabildim ve performans varyasyonu biraz daha değişti.

NOT: Çok yazışmama rağmen D-Link’ten bir ürün gelmedi, bu yüzden Intersil ile (D-Link’in “Xtreme G” taslak-11g ürünlerinde kullanılan yongaların üreticisi) çalıştım. Tam olarak hangi modelleri kullandığımı söyleyemem, ama en azından test sonuçlarının piyasadaki Intersil tabanlı ürünler için bir baz olacağını söyleyebilirim.

Şekil 2: Intersil, ilk sürüm.

Şekil 2‘de Intersil aygıtların ilk firmware’ini kullanan ürünlerin performansı görülüyor. Diğer testlerimde olduğu gibi aynı yongasetini (Intersil) kullanan bir istemci ve bir erişim noktası kullandım ve ortamda hiç aktif 802.11b istemci yoktu. Görece olarak sabit bir performans karakteristiği görebilirsiniz, ancak Broadcom tabanlı ürünlere göre daha düşük bir performans söz konusu.

Bir cevap yazın