802.11g: Bunları Bilelim – Bölüm 1

Oyuncular

Beklediğiniz gibi, firmalar 802.11g’den çok ümitliler ve hiç biri treni kaçırmak istemiyor. Doğal olarak tüm “olağan şüpheliler” oyunun içerisinde olacaklar, ancak şu anda başı çekenler tüketici ağ ürünleri üreten firmalar.

Asıl kavga kablosuz yonga üreticileri arasında yaşanıyor. İlk kurşunu Broadcom ateşledi. 802.11b trenine geç bindikleri için 802.11g fırsatını kaçırmak istemiyorlar. Pazarda agresif bir politika izliyorlar, ilk salvoyu Kasım Comdex’inde yaptılar. Sadece yeni bir yongaseti tanıtmakla kalmadılar, yeni bir iş ortağı programı açıklayıp “54g” marka programı ile ilk ürünlerin yılbaşında piyasaya sürüleceğini anons ettiler. İşin komiği bütün bu gürültünün henüz taslak aşamasında olan bir standart için kopuyor olması!

Broadcom’un kablosuz ağ pazarında işleri karıştırdığını söylemeye gerek yok. Üstelik hem Wi-Fi Alliance hem de IEEE kampına yakın değiller. Rakipleri şimdiye kadar kelimelerini seçerek konuşuyorlardı, fakat Intersil‘in PRISM GT yongaseti piyasaya çıkar çıkmaz onların da seslerini yükseltecekleri kesin.

Skor tabelası günlük olarak değişiyor ancak aşağıdaki tabloda şu andaki yongaseti ve ürünlerin listesini bulabilirsiniz. Unutmayın, buradaki firmaların bir kısmı ürünlerini tanıttılar, bazıları ise tanıtmış olmalarına rağmen ürünlerini piyasaya sürmediler:


Yongaseti Üreticisi Kullanan Firma
Broadcom – Apple
– Belkin
– Buffalo Technology
– Linksys
Intersil – Actiontec
– NETGEAR
– Corega International
– D-Link
– USI
Atheros – HP (notebook’larında entegre)
– NETGEAR (tri-mode)
– TRENDnet
Texas Instruments – TNETW1130 yongaseti tanıtıldı. Ürünler 2003 Nisanına planlanıyor
Agere Systems – Tri-mode (a/b/g) yongaseti tanıtıldı. Referans tasarımlar 2003’ün üçüncü çeyreğine planlanıyor.

Bir cevap yazın