8 MB Önbellekli Western Digital WD1200JB: SCSI Diskleri Geçiyor

WD1200JB: Ne Trend Belirleyiciymiş Ama!

WD1200JB: Ne Trend Belirleyiciymiş Ama!

Eğer etkileyici bir yeni tasarım bekliyorsanız (ne de olsa yeni anakartlarda böyle bir trend var) hayal kırıklığına uğrayacaksınız. 1200JB diğer tüm Western Digital sürücüler ile aynı dış görünüşe sahip. Yine koyu gri bir kasa disk plakalarını ve elektronik parçaları içerisinde barındırıyor.

WD1200JB: Ne Trend Belirleyiciymiş Ama!

PCB ve yongalar Seagate sürücülerde olduğu gibi bir alüminyum levha ile korunmuyorlar. Ancak yongalar PCB’nin arka yüzüne yerleştirilmiş. Böylece, PCB’ye bir şey çarparsa hayati önem taşıyan parçaların zarar görmesi önleniyor.

WD1200JB – Teknik Özellikler

Western Digital WD1200JB – 8 MB Önbellek
Kapasite 120 GB (3 plaka)
Dönüş Hızı 7,200 rpm
Erişim Hızı 8.9 ms
Önbellek 8096 KB
Garanti 3 yıl
Web Sitesi http://www.wdc.com

8 MB Önbellek – Zaferin Arkasında Yatan Sır

Önbelleğin ne işe yaradığını merak edenleriniz olabilir. Genel olarak, CPU’nun önbelleği gibi görev yapıyor. Önbellek, bağlı olduğu aygıttan daha hızlı çalışan bir tampon alandır (sürücü mantığı böyledir, işlemci veya bellek arabirimi darboğaza yol açarsa kullanılır) . Bu alanın pratikte nasıl kullanılacağı karmaşık algoritmalar ile belirlenir.

Önbellek algoritması genelde işlemek zorunda olduğu istekleri bilir. Eğer belli bir veri istenirse, sürücü bu verinin bir kere daha istenme olasılığının yüksek olduğunu tahmin eder ve tekrar tekrar sürücüye gidip veriyi okumak yerine bu veriyi bir kereliğine bu önbellek alanına koyup okumaları buradan (normalden çok daha hızlı bir şekilde) gerçekleştirir. Önbellek algoritmaları bir akıllılık daha ederek bir sonraki istenecek veriyi de tahmin edip onu da istenmeden önbelleğe alırlar.

Veriyi önbellekten okumak sabit diskin plakaları üzerinden okumaktan çok daha hızlıdır. Burada sınırlayıcı faktör ‘burst transfer rate’ (Ç.N.: önbellekten veri okuma hızı – genelde ATA arabirimin pratikteki bantgenişliği ile sınırlıdır) olarak karşımıza çıkıyor (bkz. testlerin olduğu bölüm).

Tahmin edebileceğiniz gibi, önbelleğin performansını etkileyen en önemli faktör kullanılan algoritma ve belleğin boyutu. Önbelleklenebilen verinin miktarı ne kadar çoksa istenen verinin önbellekten okunma olasılığı da o kadar fazla oluyor, doğal olarak performans da artıyor.

Bir cevap yazın