8 MB Önbellekli Western Digital WD1200JB: SCSI Diskleri Geçiyor

Giriş

Western Digital düzenli olarak adını manşetlere taşıyor – tabii olumlu anlamda. Firma 1999 yılının sonlarında ileri seviye IDE sabit disklere eğilmeye başladıktan sonra sonuçlar kendini kısa süre içerisinde gösterdi: WD 7,200 rpm hızında çalışan ilk 100GB’lık IDE sürücüyü üreten firma oldu. Birkaç hafta sonra da 120 GB versiyonu geldi. Bu disklerin performansını daha da yükseltmek için yüksek modellerin (BB değil JB kodlu ürünler) içerisinde 2 MB yerine 8 MB önbellek konmuş. Acaba bu doping diski yüksek hızlı SCSI sürücüler ile kapıştıracak seviyeye çıkartabiliyor mu?

Birkaç ay önce 100 GB’lık modeli incelemiştik ve performansı oldukça yüksekti. Bugün, Western Digital 8 MB önbellekli 120 GB modelini piyasaya sürdü. Bu diskin diğer modellere kıyasla nasıl performans verdiğini birlikte görelim.

UltraATA/133 Olmak Zorunda Değil!

Bu Western Digital diski ATA/133 olmadığı için eleştirenler çıkabilir. Ancak gerçekte ATA/133’ün ne anlama geldiğini çok az kişi biliyor. Acaba ATA/100 hala yeteri kadar hızlı mı? Eğer hızlıysa, terfi etmek için en uygun zaman ne olacak? Gerçekten avantaj getiriyor mu? Bize göre UltraATA/133 şu anda sadece bir pazarlama sloganı.

Intel ile veri depolama aygıtları ve kontrol kartları üreten firmaların büyük çoğunluğuna göre Ultra ATA/133 hiçbir zaman piyasaya sürülmeyebilirdi. Çünkü herkes, önünde sonunda Paralel ATA prokolünün yerine geçecek olan Serial-ATA protokolü üzerine harıl harıl çalışıyor. Ne yazık ki (belki de ne iyi ki) Quantum’u alarak güçlenen Maxtor kendi başına Ultra ATA standardını revizyondan geçirip Ultra ATA/133 olarak piyasaya sürdü ve bazı firmaları da destek vermeye ikna etti. VIA yongasetli anakartlar kısa bir süre sonra ATA/133’ü kendiliklerinden destekleyecekler. Ayrıca HighPoint ve Promise firmaları ATA/133 kontrol kartlarını hazır ettiler bile. Ancak Intel UltraATA/133’ü hiç desteklemiyor; ayrıca ne IBM ne de Western Digital ATA/133 disk üretmiyorlar. Ancak isteseler birkaç gün içerisinde bunu tersine çevirebilirler elbette.

Bilgisayar firmalarının büyük çoğunluğunun sabırsızlıkla ATA’nın mirasçısını beklemelerinin arkasında yatan birkaç neden var elbette. Kablo uzunluğu sınırlaması (maksimum 40 cm) ve bant genişliğinin fazla artmamış olması en önemli iki neden. UltraDMA/33 piyasaya sürüldüğünde PIO 4 modunun sunduğu bantgenişliğini iki katına çıkartmıştı. UltraATA/66 çıkınca bant genişliği yine ikiye katlandı, ancak UltraATA/100’de bu artış yüzde 50 ile sınırlı kaldı. ATA/100’den ATA/133’e geçiş ise sadece yüzde 33 performans artışı gösteriyor. Demek ki yüksek bantgenişliklerinde daha da ileri gitmek bu teknoloji ile pek de mümkün değil. Peki her şey bitti mi?

Aslında yeni standardı lehine çok da bir şey yok ortada. En yeni sabit diskler bile 50 MB/s üzerine çıkamıyor ve adresleme olanaklarının kısıtlaması nedeniyle çıkan 127 GB sınırının arabirim ile çok da ilgisi yok. Bir de PCI veriyolunun sınırlamaları var elbette: 32-bit ve 33 MHz’de 133 MB/s mümkün. Ancak IDE arabirimi PCI’ı kullanan tek aygıt olmadığı için genelde bu bantgenişliğinin sadece 2/3’ünü kullanabiliyor. Demek ki, yeni bir standart için 64-bit 66 MHz’e çıkmak şart!

Bir cevap yazın