790FX ve SB750 ile Yüksek Hızaşırtma Mümkün Mü?

AMD’nin sadık taraftarları, “Spider” altyapısı birinci yaş gününe yaklaşırken en ufak başarım iyileştirmelerini bile hala sıkı bir şekilde takip etmekteler. Çünkü bu kesim AMD’nin Intel ile eskiden olduğu gibi rekabet edeceği günleri özlemle beklemekte. Fakat şu ana kadar Phenom işlemcilerini sundukları yüksek fiyat/başarım oranına rağmen yeterince çekici kılmayan birkaç sebep var: İlk Phenom neslindeki yonga hatası, işlemci hızının ve hızaşırtma potansiyelinin oldukça düşük olması ve elbette AMD’nin SB750 güneyköprüsünün geç çıkışı.

SB750 o kadar geç çıktı ki çoğu anakart üreticisi 790FX yongasetinin artık yaşlanmaya başladığını ve eskisi kadar ilgi çekmediğini düşündüğü için bu yeni güneyköprüsünü pek önemsemediler. Ancak AMD işlemciler için şimdilik 790FX’ten daha iyi bir yongaseti de yok – Kuzeyköprüsünden gelen 32 adet PCI Express 2.0 hattı sayesinde bu altyapıyı kullanan anakartların üzerinde dört tane PCI Express x16 ekran kartı yuvası yer almakta. Öte yandan birçok kişi AMD’nin daha taze 790GX adlı orta düzey yongasetini üst düzeye taşımaya çalıştığımızı düşünse de üç firma olgunlaşmış 790FX ile gecikmiş SB750’yi bir araya getirerek bu deneyde test etmemiz için bize sundular.

790FX ve SB750 ile Yüksek Hızaşırtma Mümkün Mü?

SB750, beraberinde getirdiği Advanced Clock Control özelliği yardımıyla Phenom işlemci sahiplerine daha yüksek saat hızları vaat ediyor. Daha önce yapılan deneyler bu özelliğin işlemcinin hızaşırtma potansiyelini önemli ölçüde yükselttiğini gösteriyor ancak etkisi işlemciden işlemciye değişim göstermekte.

790FX, CrossFireX için en iyi altyapı teşkil etmesi sebebiyle önemli bir seçenek olmayı sürdürüyor fakat SB750’nin ACC özelliği onu diğerlerinden biraz daha öteye taşıyabilecek mi? Bunu öğrenmeden önce anakartlara biraz daha yakından bakalım.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın