680i Anakart Karşılaştırması Bölüm 2

Nvidia’nın 680i yongaseti birkaç aydır başarım endüstrisinin kötü çocuğu olarak anılıyor. Son derece yavaş ilerleyen bir sürecin sonunda referans tasarıma sahip anakartlar daha yeni beklenilen “olgunluk” seviyesine ulaşabildiler. Referans tasarımın dışında kalanlar ise hala çıkış öncesi son ayarlar aşamasında bekliyorlar. Yazılım tarafında ise 18 haftadır kullanılan eski sürücülerin yerine çıkarılacak olan yeni Windows XP sürücüleri boş vaat olarak algılanıyor. Tabii ki bunlar Nvidia taraftarlarının görmek istediği “kötü çocuk davranışları” değil ancak bu ürün firmanın daha önceki çabalarından çok farklı bir yere konumlanıyor.

680i Anakart Karşılaştırması Bölüm 2

İleri seviye meraklılar için sunulan şey ise son derece gelişkin bir özellik demeti ve SLI uyumluluğu. Nvidia 8800GTX hala zirvedeki liderliğini koruyor ve kimse iki grafik devini ortak çalıştırırken x16 veri yolu genişliği yerine x8 veri yolu kullanmak istemiyor. Söz konusu PCI-Express desteği olunca 680i şehirlerarası otobanlar gibi hizmet sunuyor.

Tom’s Donanım Guide’ın ilk 680i anakart karşılaştırması Ocak ayının başında yayınlanmıştı ve o zamandan beri geçen iki ay içerisinde üç yeni model piyasaya çıktı. Başarım açlığınızı günün çorbasıyla giderin, kendinize açık büfeden bir şeyler alın ve son olarak lezzetli ama belki biraz pişmemiş günün yemeğini götürün!

Bir cevap yazın