64MB GeForce4 Ti4200 Kartlar Yarışıyor!

Giriş

Grafik kartı dendiğinde kullanıcıların neredeyse tümü NVIDIA’yı göz hapsine almış durumda. NVIDIA’nın her 6 ayda bir yeni bir grafik işlemci serisi çıkardığı yıllardır bilinse de, artık her yeni seri yaklaştıkça kullanıcılar huzursuzlaşmaya, söylenmeye, “bir öncekini daha yeni aldık” diye şikayet etmeye başlıyor. Donanım firmalarından şikayet edecek bir durum yok ortada: Yazılımınızı değiştirmezseniz, yeni donanıma ihtiyaç duymazsınız 🙂 Ama “yeni oyunlar geldi, sistemim yavaş kalıyor” diye şikayet ediyorsanız, yeni oyunu seven dikenine de katlanacak!

Şaka bir yana, üst modellerde 400$+KDV’yi geçen, “mebus maaşı” gibi fiyatları ile NVIDIA işlemcili kartlar cep yakıyor. O yüzden, paranın nasıl kazanılacağını iyice öğrenen NVIDIA uzunca bir süredir tüm segmentlere yönelik ürünler çıkarıyor. Giriş seviyesinde TNT2 Vanta ve M64 işlemcilerin yerini zamanla GeForce2 MX işlemciler aldı; şimdi de oyun severler için bunun yerini yavaş yavaş 90$ ila 120$ seviyelerindeki GeForce4 MX serisi kartlar almaya başladı. Piyasada en çok bu kartların satılması normal. Ancak “yeni oyunları takılmadan oynayayım, NVIDIA kartların yeni teknolojik özelliklerinden yararlanayım, yeni oyunlarda giriş seviyesi kartlarla göremediğim efektleri göreyim” dediğiniz zaman üst modele yönelmeniz gerekiyor.

Artık grafik teknolojisiyle biraz ilgilenen herkes GeForce3 serisinin GeForce4 MX serisinden daha üstün olduğunu, onun içermediği nFiniteFX – programlanabilir dönüştürme ve aydınlatma (T&L) – motorunu, Pixel ve Vertex Shader desteğini içerdiğini biliyor. Konudan haberdar olmayanlar ise GeForce4 teknolojilerine ve testlerine yer verdiğimiz aşağıdaki yazılara bakabilirler:

GeForce4 Ti4400 ve Ti4600 İşlemcili 11 Ekran Kartı: Adlarını Duyurmaya Başladılar

Tom’un Ekran Kartı Listeleri

Küçük Dev Kardeş – GeForce4 Ti4200

İlk İzlenimler: GeForce4 Ti4600’ün İlk Örnekleri

64MB GeForce4 Ti4200 Kartlar Yarışıyor!

“Giriş seviyesi” GeForce4 MX’ten daha iyi bir şey isteyen kullanıcılar elbette Türkiye’de de var. Ancak piyasada artık GeForce3 pek kalmadı; kalanlar da etiket fiyatı yeterince güncellenememiş, hiç ucuz olmayan modeller. Şimdi zaman, teknoloji ve performans açısından GeForce4 MX’ten de GeForce3’ten de daha üstün olan GeForce4 Ti serisinin zamanı. Tabii fiyat açısından en uygun olan düşük modele, yani GeForce4 Ti4200’e bakmak lazım. Bu model uzun süre piyasaya verilmedi; çünkü fiyat/performans oranı çok iyiydi, daha üst modellerden daha iyi overclock yapılıyordu. Hatta detayları konusunda çeşitli test sitelerinde tereddütler de yaşandı ama sonuçta piyasaya çıkmaya, Türkiye’ye de gelmeye başladılar.

Bir cevap yazın