64 Bit’e Geçişte Karşılaşabileceğiniz Olası Sorunlar

Emin değilseniz Denetim Masası -> Sistem (Bilgisayarım üzerinde sağ tıklayın ve “Özellikleri” seçin). Ortaya çıkan pencere size Windows sürümünüz, temel donanımlarınız ve sistem tipine ilişkin bilgileri gösterecektir. Bir Windows işletim sisteminin 32-bit ve 64-bit sürümleri arasında görünüm bakımından hiçbir farklılık yok. Peki nedir 32 ve 64 bit arasındaki görünmeyen farklar?

64 Bit'e Geçişte Karşılaşabileceğiniz Olası Sorunlar

32-bit ve 64-bit Sistemler Arasındaki Farklar

64-bit hesaplama yüksek başarım ve 64-bit adresleme ise yüksek miktarda belleğin desteklenmesi için son derece önemlidir. 64-bit bir sistem 64-bit genişliğinde yazmaçları (register) vardır, 64-bit veri tiplerini destekler ve 64 bit verileri içeriden adresler (4 gigabayt yerine 16 eksabayt ). Yalnız harici adresleme ve ana hatlar (bus) farklı olabilir; örneğin bellek adreslemesi 40 veya 48 bitle sınırlıdır.

64-bit bir işletim sistemi, 64-bit bir işlemci gerektirir. Çoğu 64-bit sistemler, “uyumluluk kipi” altında 32-bit yazılımları da yürütebilir. 64-bit yazılımlar halen azınlıkta olduğu için bu kip hayati bir öneme sahip. 64-bit bir işlemci üzerinde 32-bit işletim sistemi çalıştırmak işlemcinin her zaman uyumluluk kipinde çalışması demektir. İyi hazırlanmış 64-bit uygulamalar 64-bit işletim sistemleri üzerinde daha yüksek başarım gösterebilirlerken, 32-bit uygulamalar da hemen hemen aynı hızda çalışırlar.

64-bit Avantajları

Her şeyden önce Windows’un 32-bit sürümü en fazla 4 GB bellekle sınırlıdır ve bu yüzden bazı uygulamalar belleğin tamamını kullanamaz. İşletim sistemini yürüten parçalar da bellekten zorunlu olarak bir pay koparırlar ve bellek kapasiteniz 4 GB bile değil, 3.25 GB olarak gösterilir. 64-bit Windows işletim sistemleri için böyle bir sınırlama söz konusu değildir. Elbette onların da bir sınırı var ama bugünün şartları göz önünde bulundurulduğunda bu bellek kapasitesine ulaşmak son kullanıcı ve şirketler için imkansıza yakındır (16 Terabayt bellekten söz ediyoruz).

İkincisi, büyük bellekli 64-bit sistemlerde büyük dosyaların yönetimi daha basit ve hızlı yapılır. 32-bit Windows sistem üzerinde 5 GB boyutundaki dev bir dosyayı taşıdığınızı farz edin: Sistem en az iki kez belleğe uğramak zorunda kalacak ve aktarım yavaş gerçekleşecektir.

64-bitin Dezavantajları

64-bit dosyalar bellek müsrifleridirler. Bir uygulamanın 64-bit sürümü bellekte 32-bit sürümden daha fazla alan kaplar. Dahası 64-bite sonradan uyarlanan uygulamalardan bazıları 64-bitten pek faydalanamazlar. Öte yandan sürücüler gibi düşük düzey yazılımlar 32-bit uyumluluk kipinde çalıştırılamadıklarından dolayı 32-bit sürücüler 64-bit işletim sistemlerine yüklenemezler. Donanım sürücüleri doğrudan işletim sistemine gömüldükleri için böyle olmak zorunda. O halde satın aldığınız bilgisayar parçalarının 64-bit sürücüsü olup olmadığını mutlaka araştırın.

İşletim Sistemleri ve Karşılaşılabilecek Sorunlar

Windows işletim sistemleri 32-bit ve 64-bit olmak üzere iki ayrı sürüm halinde satılırlar. Bununla beraber her iki sürümün de aynı diskte bulunduğu özel Vista DVD’leri de var (örneğin MSDN aboneleri). Yalnız Windows’un hangi sürümünü yüklediğinizden emin olun çünkü yanlışlıkla 32-biti yüklerseniz, yeniden yüklemek dışında daha kolay bir seçeneğiniz olmaz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

5 Yorum

  1. Salih Güler

    Oyunlar çoğu makinada çalışabilmesi amacıyla tasarlandığı için şimdilik 32-bit, 64-bit sorunu yok. Bununla beraber AutoCAD veya Photoshop gibi profesyonel uygulamaların 32 ve 64-bit sürümleri var. Yani sizin anlayacağınız her yazılımın 32-bit sürümü geliştirilmeye devam ediyor. Zaten 64-bit makinalar 32-bit yazılımları çalıştırabiliyor biliyorsunuz.

  2. matavits

    slm arkadaşlar , 32 bit PC ye 64 bit win 7 kurmaya çalıştım ve hata veince PC yi kapattım, daha sonra PC birdaha açılmadı, elektrik geliyor çünkü anakart üzerindeki ışık yanıyor, ama işlemci fanı dönecekmiş gibi yapıp duruyor hişç açılmıyor. nedenini anlayamadım ???

Bir cevap yazın