52″ Gözlüksüz 3D HDTV Japonya’da Görücüde

Yeni 3D HDTV, Dimenco’nun yassı mercekli 3 boyut teknolojisini kullanıyor ve paralaks perdeli ekranlardaki karanlık bant sorunu bulunmuyor.

3D HDTVImpress Watch’un bildirdiğine göre eski dört Philips çalışanının kurduğu Dimenco firması yassı mercek teknolojisine dayalı gözlüksüz 3D ekran teknolojisinde sona yaklaştılar. Bu teknolojinin ilk denemeleri geçen sonbaharda görücüye çıkmıştı ve son kullanıcı satışının 2013’ü bulması bekleniyordu. İşte şimdi Dimenco’nun teknolojisini barındıran ilk ürün örneği, tam da beklendiği gibi son kullanıcıya değil, iş dünyasına hitap ediyor.

Japon Nissho Electronics‘in belirttiğine göre “2 boyut + derinlik” özelliğine sahip 56″ panel iki boyutlu görselleri gerçek zamanlı olarak üç boyutlu görüntülere dönüştürebiliyor. Bu yeni teknolojiyle 3 boyutlu 1080p videolar da özel gözlük kullanmadan, çıplak gözle izlenebiliyor. Yassı mercek teknolojisinde alışılageldiği gibi 120° yay boyunca 15 farklı görüntü bulunuyor, ancak paralaks perdeli ekranlardaki dikey karanlık bant sorunu bu merceksel ekranda yaşanmıyor.

HDTV‘nin diğer 3D olmayan özellikleri ise 2,000:1 karşıtlık, 8-ms tepki süresi, 700 nit parlaklık ve 60 Hz tarama hızı olarak sıralanmış.

Geçen sonbaharda bu teknolojiyi yakından kurcalayanlar çok da etkileyici bulmamışlardı. O zamanki 56″ panel prototipini inceleyen Engadget “Sonuç şu anki gözlük kullanılan 3D televizyonlardaki kadar çarpıcı değil. Üç boyut etkisi idare eder ancak en büyük sorun ekranın yeterince keskin görüntü yaratamaması.” demişti.

Nissho Electronics yassı mercek teknolojisine sahip ilk 52″ LCD 3D TV’leri iş dünyasına 21,000 USD’den satışa sunmuş durumda. Bu ürünlerin yeni örneklerini birkaç hafta sonraki Computex 2011 fuarında da görmeyi bekliyoruz. Ancak ürün örnekleriyle tanışacak olmamız ürünün 2013’de son kullanıcıya sunulacağı gerçeğini değiştirmeyecek gibi görünüyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın