512 MB 8800GTS: Bir Yılbaşı Mucizesi?

Orta ve üst düzey ekran kartlarının baktığınız mağazalarda bulunup bulunmaması tamamen şansınızla alakalıdır. Bu en azından, özellikle küçük bir kesime hitap eden kartlar için daha doğru bir açıklama. Bu durumun temelinde iki sorun yatmaktadır: Öncelikle eskiden kartın internet sitelerindeki incelenme tarihiyle mağazaların stoklarına girmesi arasında bir, hatta iki ay boşluk olabiliyordu. Ekran kartının stoklara girmesinden sonra ise sürekli olarak tedarik edilip edilemeyeceğini takip etmeniz gerekliydi. Örneğin 2004 yazı içinde piyasadaki tüm GeForce 6800 Ultra, GT ve X800XT PE, XT gibi zamanın üst seviye kartları tükenmişti.

O zamandan bu yana Nvidia ve ortakları, kartları neredeyse incelenme tarihiyle aynı zaman dilimi içerisinde dağıtıcı firmalara yollayarak bu durumu kendi avantajına kullanıyor. Açıkçası ATI ise aynı atılımı gösteremiyor ve her seferinde Nvidia’nın bu taktiğini yiyor. O yüzden yukarıda bahsetmiş olduğumuz ilk sorun kısmen halledildi ve bu gerçekten sevindirici bir gelişme. İşlemci ve sabit disk üreticilerinin Nvidia ve ortaklarından öğrenmesi gereken daha çok şey var! Bunun yanında devamlı tedarik meselesinde hala bazı sıkıntılar var. Anlaşılan o ki birer transistör canavarı olarak nitelendirebileceğimiz üst sınıf grafik yongalarının üretimi oldukça meşakkatli ve bazı sıkıntılar mevcut ancak üreticilerin ileride tedarik sıkıntısı çekeceklerini bile bile fiyat/başarım oranı mükemmel olan bu ürünleri piyasaya sürmeleri doğru değil. Nitekim yaşadığımız şu günlerde G80 (GeForce 8800 GT) ve R600 (Radeon HD 3850 ve 3870) tabanlı ürünler hala piyasada ve bunun yanında RV670 ile G92 çekirdekli kartları bulmamız gün geçtikçe imkânsızlaşıyor.

512 MB 8800GTS: Bir Yılbaşı Mucizesi?

Elbette, son bahsettiğimiz iki yonganın son derece gelişmiş ve elde edilmesi zor olan üretim teknolojileri var ve bunun altında yatan neden bu olabilir. Ancak yine de bu sorunun üstesinden gelinmeli. Şayet GeForce 8800 GTS’in yeni sürümü (512 MB) her şeyi daha berbat bir hale sokarsa, Nvidia hemen bunun yeni çıkarttığı ekran kartları için bir dönüm noktası olduğunu iddia edip tepkileri baskılayacaktır. Şimdilik bunları bir kenara bırakalım da yeni 8800GTS’in neler getirip götürdüğüne hemen bakalım.

Bir cevap yazın