500 MHz FSB? Core 2 Duo E6300, Core 2 Extreme’ye Kafa Tutuyor

500 MHz FSB? Core 2 Duo E6300, Core 2 Extreme'ye Kafa Tutuyor

Core 2 Duo, Temmuz 2006’da duyurulmasından sonra uluslararası yayın kuruluşlarında ve kullanıcılar arasında oldukça beğeni topladı. Core 2 Duo, AMD’nin Athlon 64 X2 işlemcisini çoğu karşılaştırma testinde geçmeyi başardı ve üstelik onlardan daha az enerji harcadığını kanıtladı. Bunun sonucunda da Intel, Netburst mimarisinden dolayı çok acı çekmiş olan Pentium 4 işlemcisini artık son yolculuğuna uğurlamasının zamanı geldiğine karar verdi. Ünlü işlemci üreticisi yeni bir başlangıç yapma zorunluluğu olduğunun yıllardır farkındaydı ve bu konuda yaptığı çalışmalar sonucunda, sonunda şuana kadarki en iyi ürünüyle karşımıza çıkmıştı. Her ne kadar AMD 65 nm işleme tekniği ile üretilmiş yeni ürünlerini piyasaya sürmüş olsa da Core 2 Duo’ya asıl cevabını yılın ortalarına kadar vermesi beklenmiyor. O zamana kadar Core 2 Duo fırtınası ortalığı kasıp kavuracak.

Core 2’nin başarı hikayesinin en ilginç kısmı, piyasaya sürülüşünden itibaren AMD kullanıcılarının büyük bir hızla Intel’e geçmeleriyle gerçekleşti. Bu bize şunu açık açık gösteriyor ki AMD’nin son birkaç sene içersindeki başarısı birçok kullanıcının sempatisini kazandıysa da bilgisayar donanımı pazarında marka taraftarlığına ve duygusallığa yer yok. Bu durum aynı zamanda yeni atılımlara her zaman gereksinim olduğunu bir kez daha gösterdi: pazara doğru bir ürünle giren herkesin bir şansı vardır. Hatta bu durum, eski Netburst işlemci mimarisini doğru zamanda yenileyemeyen Intel için bile geçerli.

Peki doğru ürün dediğimiz tam olarak nedir? Neye göre bir ürüne kaliteli diyebiliriz? İşlemci dünyasına göre kaliteli ürün hızlı, verimli ve herkes tarafından satın alınması kolay olan ürün olarak tanımlanır. Aynı zamanda iyi bir işlemcinin büyük bir hızaşırtma aralığına sahip olmak gibi bazı ek getirileri de olmalıdır. Çünkü doğal olarak bir kullanıcı az para harcayarak, daha pahalı ürünlerin verdiği başarıma da ulaşmak ister. Core 2 Duo, yarışı açık ara önde götürmesini sağlayan oldukça güzel tasarlanmış bir mimariye sahip ve 65 nm işleme tekniği ile üretilmiş bir yonga teknolojisi. Bunu hızaşırtma sonuçlarına baktığımızda da açık olarak görebiliyoruz: Bütün Core 2 Duo Extreme X6800 örneklerimiz ek bir çabaya gerek olmadan 2.93 GHz’den 3.46 GHz’e kadar hızaşırtmaya olanak tanıdı. Üstelik birçok Core 2 Duo modeli de en az 3 GHz gibi bir hıza ulaşabildi. Görünen o ki Intel en yüksek başarım yerine en uygun verime göre varsayılan saat hızlarını belirlemiş.

Şimdi Core 2 serisinin giriş seviyesi işlemcisi olan Core 2 Duo E6300’ü nereye kadar zorlayabileceğimizi görelim. Birçok hızaşırtma meraklısı internet topluluklarında şu anki P965 anakartlarıyla 450 – 480 MHz FSB hızına eriştiklerini belirten yazılar yazdılar. O zaman acaba biz bu değerleri aşabilecek miyiz bir bakalım.

Bir cevap yazın