500 GB ve Altı Taşınabilir Diskler İncelendi

Fujitsu, Samsung, Seagate veya Western Digital? Sabit disk üreticileri 2.5″ sabit diskleri temel alan yeni depolama ürünleriyle son kullanıcının karşısına çıktılar. Hatta Samsung’un gönderdiği ürünler arasında cep telefonundan da küçük 1.8″ temelli bir model de vardı. Başarım USB 2.0 arayüzünün sınırına takılsa da 500 GB’lik depolama kapasitesi taşınabilir diskler için uygun bir boyut. Ancak markadan markaya özellikler ve ürünle gelen yazılımlar büyük değişiklik gösteriyor.

500 GB ve Altı Taşınabilir Diskler İncelendi

Taşınabilirlik Esneklik Demektir

Daha fazla yer için bilgisayarınızın içine sabit disk takma dönemi artık sona eriyor (tabi isteyen yine dahili diskleri kullanabilir). Her ne kadar USB 2.0 yeni sabit diskler için bir darboğaz oluştursa da bu arayüz oldukça yaygın ve neredeyse her sistem tarafından destekleniyor. USB 2.0 arayüzüne sahip bir disk neredeyse bütün bilgisayarlar bağlanabilir, PC veya Mac fark etmez. Ayrıca kullanılan işletim sisteminin de bir önemi yoktur. Standart kullanıcılar günlük işleri için USB sabit disklerden rahatlıkla faydalanabilirler, 500 GB depolama kapasitesi de çoğu kullanıcının işini görecektir.

Taşınabilir Diskler ve Harici Diskler

Kendi başına çalışabilen depolama aygıtlarının iki çeşidi vardır: Taşınabilirliği ön plana çıkaranlar ve yüksek kapasiteyi veya başarımı ön planda tutanlar. Yüksek başarımlı harici diskler daha çok eSATA arayüzünü kullanıyorlar bu sayede USB 2.0 ve FireWire gibi arayüzlerin darboğazı aşılmış oluyor. Hatta bazı modeller güvenliği, kapasiteyi veya başarımı artırmak için RAID teknolojisi bile sunuyorlar.

Diğer taraftan kolay taşınabilir bir disk isteyen kullanıcılar için en yüksek başarım bir gereklilik değil daha çok ürünün hafif, küçük ve uyumlu olması önem kazanıyor. İncelediğimiz sürücülerin hepsi USB 2.0 arayüzünün sağladığı güçle çalışabiliyor bu sayede fazladan bir güç kaynağına gereksinim duymuyorlar. Bunun yanında ısınma ve gürültü problemlerine de sahip değiller. Ancak tasarımları, birlikte gelen yazılımlar, kullanılabilirlikleri ve garanti şartları farklılıklar gösteriyor. Bu incelemede Fujitsu Handy Drive 320 GB, Samsung S2 Portable 500 GB ve S1 Portable 120 GB, Seagate FreeAgent Go 500 GB ve Western Digital MyPassport Elite 500 GB modellerine göz attık.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

13 Yorum

 1. wolf72

  ben Seagate’i tavsiye etmiyorum önce eski masaüstümde hdd segate di hatta ilk aldığımdan beri seagate hdd kullanıyordum o zamanlar 13 gb gibi 95 de komik hdd lerdi fakat external 750 gb Seagate hdd aldım arkadaşa da tavsiye ettim oda 500gb aldı fakat 3 ay geçmeden benim hdd arızalandı içinde çok önemli bilgiler vardı o yüzden garanti kapsamından yararlanıp hdd iade de edemedim çünkü hdd nin içindeki özel bilgilerle iade etmek zorundaydım benden 1 ay sonrada arkadaşınki bozuldu ,o yüzden tavsiye etmiyorum bu markayı ,gittim  wd 2.5 luk 320 gb hdd aldım şuan seagate den ömrü uzun çalışıyor yaklaşık 4 aydırda sorunsuz kullanıyorum ama bana yetmediği için 2 gün öncede samsung 1tb hdd aldım ,ondan da çok memnunum tabi ben gene herkese öenmli bilgilerini dvd de kopyalamasını tavsiye ediyorum her an ne olacağını bilemiyorsunuz

 2. Ziyaretçi

  samsung secret zone programını windows 7 de calıstırmaya calıstıgımda aynen su hatayı alıyorum..

   

  service program is not running

   

  ne demek şimdi varmı bi çözümü

 3. Tahir Meylani

  Servis programı çalışmıyor demiş. Programı silip tekrar yüklemeyi dene. Çalıştır, msconfig yaz, servisler bölümünde secret zone nun seçili olduğunu kontrol et.

 4. Ziyaretçi

  ayni sorun bende de var maalesef, windows 7 64 bit yuklu iki bilgisayara da defalarca yukleyip silmeme ragmen ayni hatayi veriyor. samsungun sitesinden programi indirip kurdum sonuc degismiyor. Yabanci bir sitede de ayni konuda yardim isteyen birini buldum aramalarinda, onada cevap veren olmamis, ancak back up programi sorunsuz calisiyor, cozumu bilen biri paylasirsa memnun olurum

 5. mustafa

  içnde gelen auto backup dosyasını kaybettim ve o şuan şifreli olduğu için içine giremiyorm  içi boş gözüküyor ama arşivim var eger kullanan varsa yazılımını gönderebilirmi

 6. Mehmet Yıldız

  Benim sorunum Video Playerde film, müzik ve resim oynatması ile ilgili. İlk aldığımda 2-3 ay içine kaydettiğim dosyaları rahatlıkla usb bağlantısı ile dvd playere bağlayıp tv de izleyebiliyordum hdd ye format attktan sonra programı silindiği için pc de kullanabiliyorum ama dvd player tanımıyor. Çözümünü bilen varsa yardım rica ediyorum.

Bir cevap yazın