500 Dolara Oyun Bilgisayarı, 2007

500 Dolara Oyun Bilgisayarı, 2007

Donanım dünyasının son iki yılda inanılmaz bir şekilde değişmesi adeta başımızı döndürdü. Yüksek başarım işlemcinin saat hızı arttırılarak değil, yeni nesil çift ve dört çekirdekli işlemciler geliştirilerek sağlandı. Grafik gücü de her sene olduğu gibi yeni ekran kartlarının duyurulmasıyla ikiye katlanıp durdu; 2 GB kapasiteli bellekler satın alınabilir fiyatlara düştüler ve sabit diskler de Terabyte’lık kapasitelere ulaştılar. Bilimsel hesaplamalar, yüksek tanımlı (HD) uygulamalar, ses/video kodlama gibi bazı alanlar dışında birçok kullanıcı için tatmin edici başarım çok ucuz sistemlerle yakalanabiliyor – hatta oyunlar için bile.

Donanım üreticileri, var olmayı sürdürebilmeleri için rekabet etmelidirler. AMD, Athlon 64 FX işlemcileriyle uzun zaman önce büyük sükse yapmıştı. Aynı şey bugün Intel’in Core 2 Duo işlemcileri için de söylenebilir. İki işlemci serisi de ucuz ürünlere nazaran daha yüksek başarım ve hızaşırtma yetenekleri sunuyorlar. ATI/AMD ve Nvidia ise sıkı oyuncular için XTX ve Ultra kartlarını çıkardılar. Öte yandan anakart üreticileri de ürünlerine yüksek başarım ve hızaşırtma özellikleri eklediler. Elbette böyle ürünler ucuza alınmıyor. Şöyle ki bugün en iyi işlemci 1000 Dolar, en iyi ekran kartları 500-700 Dolar ve tam donanımlı bir anakart ise yaklaşık 300 Dolar’dan satılıyor. Peki ya böyle ürünleri almaya mecbur muyuz? Kesinlikle hayır fakat iyinin de daha iyisi hakkındaki yazıları okumak, okuyana zevk verir ve okuduklarımız aklımızda yer edinir çünkü insanlar hayalini kurdukları şeylere sahip olmak isterler.

En iyi parçalar hakkında internet ortamında sayısız bilgi edinebilirsiniz fakat bunun aksine en ucuz güncel ürünleri arayıp bulmak ise işkence gibidir ve işin daha da zor olan kısmı bulduğunuz parçanın ucuz olduğu kadar kaliteli olup olmadığıdır. Gerçekte ise iş donanıma geldiği zaman durum internette olduğundan daha karmaşık bir hale bürünür. Bugünlerde oyun oynamaya ayıracak pek zamanım yok fakat geçmişte oyun oynamaya vaktim olduğu günlerde yüksek başarımlı parçaların çoğu satın alınabilir olmaktan oldukça uzaktı. Bu dediğim o günlerde satılan donanımların çoğu için geçerliydi aslında. Yaşadığımız şu günlerde ise en çok satan işlemci veya ekran kartlarının 150 Dolar ve civarından rahatlıkla alıcı bulduğunu söyleyebiliriz.

Biz de bunu değerlendirip 2007 senesinin 500 Dolarlık oyun bilgisayarını oluşturmak amacıyla piyasaya şöyle bir daldık ve gerçekten güzel parçalarla karşılaştık. Fakat bu sefer geçen seneki yaklaşımımızdan farklı olarak hem AMD, hem de Intel tabanlı sistemlerle uğraştık ve ortaya çok ilginç bir sonuç çıktı: Bellek en ucuz parçayı teşkil ederken, güç kaynağı (PSU) ise en pahalı parça olarak karşımıza çıktı. Oluşturduğumuz sistemlerin olabildiğince geleceğe yönelik olmasına büyük gayret gösterdik ki ilerde kullanıcılar istedikleri zaman dört çekirdekli işlemcileri ve çok gülcü ekran kartlarını da bu sistemlere yerleştirebilsinler (100 Dolarlık bir işlemciyi veya ekran kartını ilerde değiştirmenin sizin için pek de zor olmayacağını düşünüyoruz).

Bir cevap yazın