40x CD Yazıcılar:Yakarken uçuyorlar!

LiteON LTR-40125W

LiteON LTR-40125W

Teknik Özellikler: LiteON LTR-40125W 40x yazma, 12x CD-RW yeniden yazma ve 40x okuma hızında çalışmak üzere üretilmiş. Detaylar şöyle: CD-R yazma 8x, 12x, 16x CLV; 24x, 32x, 40x ise P-CAV. 8 MB belleği var. Garanti süresi 1 yıl. Ayrıca bu ürünün 2 MB bellekli versiyonları olduğu da biliniyor.

Paket İçeriği: Ses kablosu, vida seti, pek çok dilde yazılmış kısa kurulum kılavuzu niteliğinde bir poster, Nero ve InCD CD yakma yazılımları, bir adet CD-R ve bir adet de CD-RW.

Kullanılan Teknolojiler: LiteON LTR-40125W’da iki ana teknoloji var. Birincisi Smart Burn. Smart Burn, kullandığınız medyaya bağlı olarak cihazın hız belirlemesi işlevini sağlıyor. Yani düşük yazma hızına uygun bir CD taktığınızda cihazın doğrudan buna uygun hızı kullanarak CD’nin ya da bir kısım verinin boşa gitmesi önlenmiş oluyor.

Bahsedilmesi gereken ikinci teknoloji ise Smart X (Smart Monitoring & Adjusting Read-Speed Technology for eXtraction – Akıllı izleme ve çözme işlemi için okuma hızını ayarlama teknolojisi). Smart deniyor çünkü cihazın yüksek hız ve kaliteyi birlikte sunabilmesi için “zeki” olması gerektiği belirtiliyor. Bildiğiniz gibi müzik CD’lerinden veya VCD’lerden bilgi akışı sağlamak veri CD’lerine göre daha zorlu bir işlem, çünkü 3 yerine 2 hata doğrulama seviyesi bulunuyor. Smart X ile donatılmış sürücü çizik, tozlu kısacası sorunlu VCD ya da müzik CD’lerini okurken en az fark edilebilir hata ile mümkün olan en yüksek hıza çıkıyor. Öte yandan örneğin bir müzik CD’sinden MP3’e çevirme işlemi yapmayıp sadece dinleyecekseniz bu kez gereksiz yere yüksek hıza çıkmayıp düşük akustik ortam sağlıyor.

LiteON LTR-40125W ve paket içeriği

Performans Notları: Açıkçası LiteON piyasaya ilk girdiği dönemlerde marka olarak pek benimsenmemişti. Sonrasında yavaç yavaş isim olarak oturmaya başladı. Bu incelemede gördüğümüz kadarıyla en azından bu ürün için “çok başarılı” tanımlamasını rahatlıkla yapabiliriz. İkinci ve üçüncülüğe düştüğü müzik CD’leri okuma testleri dışında her testte üst sırayı aldı. Koyduğumuz her tür CD’yi kabul eden ve 40x yazmakta zorlanmayan LiteON LTR 40125W, bizim test edemediğimiz marka CD’ler için isterseniz bu özelliği kapatıp her tür medya ile 40x de yazabilmenizi sağlayan bir imkan da sunuyor. 97 ms’lik arama süresi de fena değil. Gönül rahatlığıyla alıp kullanabileceğiniz bir CD yazıcı. 83$+KDV’lik fiyatıyla da bu testin en ucuz iki ürününden biri olunca “Editör’ün Seçimi” vermekten çekinmiyoruz.

LiteON LTR-40125W ön panel


KÜNYE LiteON LTR-40125W
Üretici Firma: LiteON
Gönderen: Datagate
Telefon: 212 321 41 41
Fiyat: 83$+ÖTV

Bir cevap yazın