40x CD Yazıcılar:Yakarken uçuyorlar!

LG GCE-8400B

ASUS CRW 4012A

Teknik Özellikler: LG GCE-8400B 40x yazma, 12x CD-RW yeniden yazma ve 40x okuma hızında çalışmak üzere üretilmiş. Detaylar şöyle: CD-R yazma 8x, 12x, 16x CLV; 24x, 32x, 40x ise P-CAV. 8 MB belleği var. Garanti süresi 1 yıl. Ayrıca bu ürünün 2 MB bellekli versiyonları olduğu da biliniyor.

Paket İçeriği: IDE kablo, ses kablosu, vida seti, 14’er sayfalık 6 dilde yazılmış (Türkçe yok) kullanım kitapçığı, Nero kullanım kılavuzu posteri (6 dilde – Türkçe yok) ve Nero 5.5.7.6/ InCD 3.23.1 CD yakma yazılımları. Ürünle birlikte boş CD-R ya da CD-RW gelmiyor.

Kullanılan Teknolojiler: LG GCE-8400B buffer underrun hatalarına karşı SuperLink teknolojisini mevcut. Fakat bu teknolojinin nasıl işlediği hakkında ne kullanım kitapçığında, ne de Web sitesinde yeterli bilgi bulunmuyor. Hazır söz Web’den açılmışken, bu ürünü LG’nin global sitesinde bulamayacağınızı bunun yerine İngiltere sitesinden bulabileceğinizi de hatırlatalım. Nedenini bilmiyorum ama global sitesinde 8400B koduyla herhangi bir ürün gözükmüyor.

Biz yine de kısaca açıklayalım: JustLink aslında Aopen markasının geliştirdiği bir “buffer underrun” hatasını önleme yöntemi. Temel olarak bu teknolojide de cihazın belleğine gelen veri miktarı sürekli olarak ölçüm altında tutuluyor ve herhangi bir sebepten dolayı veri akışı yazma hızının altına düşüp belirli bir düzeye kadar indiğinde yazma işlemi askıya alınıyor. Veri akışı sağlanıp buffer tekrar dolduğunda ise yazma işlemi kaldığı yerde devam ediyor. Dikkat ederseniz FlextraLink ile çok benzeşiyorlar. Üreticisinin iddiasına göre diğer teknolojilerden farkı yazma işlemini durdurduğu yer ile başladığı yer arasında çok az boşluk bırakması.

LG GCE-8400B ve paket içeriği

Performans Notları: Ürün hemen hemen tüm testlerde 3 ve 5’inci sıralar arasında yer alıyor. Sadece müzik CD’sinden ripping işlemi sırasında ortalama 27.8x hız göstererek bahsi geçen sıralardan daha aşağı indi. Rasgele arama süresini 96ms olarak saptadığımız üründe yaptığımız denemelerde bir sorun yaşamadık.

Yazma işleminde ürünü bu testin en hızlı 3’üncü ürünü olarak belirledik. Yalnız bu üründe de maksimum yazma hızına ulaşabilmek için kaliteli bir marka CD kullanmak gerekiyor. Testimizin esas materyalini oluşturan Princo ile sürekli aynı hızı yakalayamadığımızı belirtelim.

LG GCE-8400B ön panel


KÜNYE LG GCE-8400B
Üretici Firma: LG
Gönderen: Ufotek
Telefon: 212 336 61 12
Fiyat: 97$+ÖTV

Bir cevap yazın