40x CD Yazıcılar:Yakarken uçuyorlar!

Giriş

Karşılanabilir seviyelere düşen fiyatlarıyla 40 hızlı CD yazıcılar pek çok kullanıcının hayalini süslüyor. Peki hangisini seçeceğiz? Tüm özellikleri, artıları, eksileri ve en önemlisi detaylı performans testleri sonuçlarıyla bu sorunun yanıtını arıyoruz.

ASUS CRW 4012A

ASUS CRW 4012A ön panel

Teknik Özellikler: Asus 4012A, 40x yazma, 12x CD-RW yazma ve 48x okuma hızında. 2 MB ön bellekli ürünün okuma ve kayıt detayları ise şöyle: CDR yazma 40X, 32x, 24x (Z-CLV), 16x, 12x, 8x, 4x (CLV); CDRW yazma 12x, 10x, 8x, 4x, 2x (CAV); okuma maksimum 48x (CAV); dijital sayısal dönüştürme 40x (CAV). Yeni çıkan Mt Rainier dışında tüm yazma formatlarını destekliyor.

Paket İçeriği: IDE kablo, ses bağlantı kablosu, vida seti, tek sayfalık Türkçe çabuk kurulum kılavuzu, 50 sayfalık İngilizce-Çince kullanım kılavuzu, Nero V 5.5.7.5 CD yakma yazılımı, bir adet 40x onaylı CD-R. Ürün paketine CD-RW medya dahil değil.

Kullanılan Teknolojiler: Önce DDSS II teknolojisinden biraz bahsedelim. Tam açılımı “Double Dynamic Suspension System”, Türkçe’ye çevirmeye kalkışırsak “Çift Aktif Süspansiyon Sistemi” şeklinde bir tanımla karşılaşıyoruz. Esas olarak yüksek hızda dönüşten kaynaklanan titreşimin önüne geçebilmek için düşünülmüş. DDSS II ile 10 bin devir/dk’lık dönüşlerde dahi titreşim olmadığı savunuluyor. DDSS II aynı zamanda kafanın yatay ve dikey konumlarda stabil çalışarak daha verimli çalışmasını sağlıyor. Çalışma prensibi olarak yaylı aktif bir yatak sistemi kullanılmış. Üzerinde dönen CD, devir arttıkça yay ve bağlı kütle sayesinde dengede kalıyor ve veri okuma/ yazmada yüksek verim alınıyor.

Asus CRW 4012A’da kullanılan ikinci teknoloji FlextraSpeed. Kullanılan CDR medyanın kalitesine göre kayıt hızını ayarlamaya yarıyor. Burada kalite tanımı ucuz pahalının yanında biraz daha geniş olarak düşünülmeli, etkileyen faktörler çok çeşitli olabiliyor: Isı, parmak izi, çizik, toz, kir v.s. gibi. Bu tür önlemler hemen her üründe var. CDR kalitesinin nasıl saptandığı net olarak belli olmamakla birlikte testlerde gördüğümüz kadarıyla işe yarıyor. Hatta bazen dozu fazla bile kaçıyor denilebilir.

Ürün “buffer underrun” hatalarına karşı ise FlextraLink adını verdiği bir teknolojiye sahip. Bu uygulamada veri miktarı toplam ön belleğin yüzde 1’i oranına düştüğünde sürücü kaydı durduruyor ve yeni verinin gelmesini bekliyor. Yeni veri ön belleğe ulaştığında zaten işaretlemiş olduğu kaldığı yerden devam ediyor. Böylece bozuk CD olayının önüne geçiliyor.

ASUS CRW 4012A

Performans Notları: Asus CRW 4012A ile yaptığımız denemelerden gördüğümüz kadarıyla cihazın en başarılı olduğu nokta müzik CD’leri. Özellikle CD’den değişik formatlarda bilgisayara aktarım yapacaksanız, yani çevirim (ripping) uygulayacaksanız sizi memnun edecektir. Bu teste katılan 8 ürün arasında bu dalda en başarılı ürün olarak gözüküyor.

Ölçümlerimizde arama süresi basılı CD’lerde orta sırayı almasını sağlayan 93 ms olarak belirlendi. CD-R medyaya geçildiğinde ise bu süre 117 ms’ye kadar çıkıyor.

Yazma işleminde Princo CD’lerimizi kullanarak 40x seviyesine çıkamadık. Asus CRW 4012A bu marka ile 32x yazarken, beraberinde gelen Acer ile 40x mümkün oldu. Yine 24x’te de Asus ilgi çekici şekilde yavaşladı ve 709 MB veriyi 252 saniyede kaydetti.

ASUS CRW 4012A ve paket içeriği

KÜNYE ASUS CRW 4012A
Üretici Firma: Asus
Gönderen: Boğaziçi
Telefon: 0212 217 2929
Fiyat: 97$+ÖTV

Bir cevap yazın