40 Dolar Milyarderi Daha Servetinin Yarısını Bağışlamaya Hazırlanıyor

Zenginin parası züğürdün çenesini yormaya devam ediyor :).

Bill Gates ve Paul AllenBir süre önce Bill Gates, öldüğü zaman servetinin yarısını hayır kurumlarına bağışlamaya söz vermiş ve diğer zenginlere de açık davet göndermişti. Bill Gates’in açık davetine ilk katılan da Microsoft’un kurucularından Paul Allen olmuştu hatırlarsanız.

Paul Allen’ın da çağrıya kulak vermesi mi etkili oldu bilemiyoruz ama 40 adet Dolar milyarderi daha bu çağrıya kulak vereceklerini açıkladı. Listede kimler yok ki: Star Wars evreninin yaratıcısı George Lucas, Oracle’ın kurucusu Larry Ellison, eBay’in ilk başkanı Jeff Skoll ve diğerleri.

Tabi bu açık bir davet olduğu için kesin bir yükümlülük altına girmiyorsunuz, bu davete uymak daha çok pilavdan dönenin kaşığı kırılsın gibi bir şey.

Ayrıca Dolar milyarderleri servetlerinin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılması gerektiği yazan mektuplar da kaleme alıyor. Mesela George Lucas, bağışların eğitim için kullanılmasını istemiş.

Son olarak listeye bakınca genellikle teknoloji şirketlerinin yönetici ve sahiplerinin bu çağrıya kulak verdiğini görüyoruz. Bu da tesadüf ile açıklanamayacak kadar ilginç bir durum değil mi?

2 Yorum

Bir cevap yazın