4 Sayısal Kamera, 6 Milyon Nokta

4 Sayısal Kamera, 6 Milyon Nokta

Sayısal fotoğrafçılık geçmişine “nokta yarışı” damgasını vurmuş durumda, geçerli varsayım ise “daha çok, daha iyidir” ve bu nedenle nokta (pixel) sayısında bir milyondan altı milyona varmamız sadece birkaç yıl sürdü. Tüketicilerin dikkatini bir kez daha şu konuya çekmeliyiz ki, çözünürlük aslında nokta sayısından bağımsızdır ve genelde “resim kalitesi” denilen şey resim ayrıntısına karşılık gelir; örneğin resmin kağıt üzerine basılmış büyüklük ve ayrıntısı. Ama niteliğini belirlemekte güçlük çektiğimiz diğer unsurlar da bulunuyor. Bunlar optik kalite, renk sunumu, değişken karşıtlık (contrast) ve kameranın ışık verisini sayısallaştırma tarzı. Kolay kullanıma sahip ve yeterince iyi sonuçlar veren bir ürünün geliştirilebilmesi için en gelişmiş teknoloji gerekiyor.

Bunun yanında 6 milyon nokta ürünleri halka sunmanın da bir yolu yordamı var. Birincisi aslında aynı çözünürlük düzeyini en gözde sayısal yansılı (reflex) kameralarda da görüyoruz (ünlü Canon 300D ve Nikon D70 gibi) ve ikincisi reklamların karar verme üzerindeki etkisi de su götürmez. Her ne kadar tüketicilerin çoğu gerçek 3 milyon noktanın, kayıplı 6 milyon noktadan daha iyi olduğunu bilseler de, pazarlamaya yönelik reklamların etkisiyle, 5 veya 6 milyon noktanın yeni kalite standartlarını oluşturmadığı gerçeğini hissetmeleri zor oluyor. Kısacası deneyimli bir fotoğrafçı bile sayısal ürünlere geçmeyi düşündüğünde 6 milyon nokta çözünürlüğü gözardı edemiyor, özellikle çoğunluk üreticinin ve seçeneklerin bu kesimdeki ürünlere kaydığı düşünüldüğünde.

İncelemek için dört ayrı kamera belirledik – Kodak DX7630, Fuji FinePix F710 ve F610 ve de Olympus C-60. İleride göreceğiniz gibi tüm bu ürünler aslında belli bir kesim tüketiciyi amaçlıyor; giriş düzeyinden deneyimli amatörlere doğru, basitçe güzel cisimlerden hoşlanan tüketici topluluğu. Nokta nokta tüm ayrıntılara değinmekten özellikle kaçınacağız, çünkü bu incelememizde ortaya koymaya çalıştığımız, bir tuşa basarak çekim yaptığınızda ürünler arasında oluşacak genel ayrım; kullanım kılavuzunu ezberledikten ve temel fotoğrafçılık derslerini başarıyla bitirdikten sonra ulaştığınız nokta değil.

Karşılaştırma deneylerinin yanı sıra, “6 milyon ne işe yarar?” sorusuna da özetle değineceğimizi belirtelim.

Bir cevap yazın