4 Ekim iPhone 5 Etkinliğinden Beklentiler

Yeni iPhone’dan ve Apple’dan neler bekliyoruz?

iPhone 4 ve 5iPhone 5 sonunda geliyor.  iPhone 5, artık sadece söylentiden ya da tahminden öteye geçmiş durumda. Apple, iPhone 5’i duyuracağı tarihi resmi olarak belirledi.

Apple’ın bilişim basınına gönderdiği davetiyelerde direkt olarak “iPhone 5’i tanıtacağız” yazmasa da davetiyedeki “Let’s Talk iPhone” (Hadi iPhone konuşalım) ifadesi, etkinlik hakkında biraz ipucu veriyor.

Peki 4 Ekim’de düzenlenecek olan ve tüm dünyanın dikkatini üzerine çekecek bu etkinlikten neler bekliyoruz? İşte o liste:

Tasarım Değişikliği

Apple iOS 5 işletim sistemini tanıttıktan hemen sonra, iPhone 5’in bir önceki sürüm olan iPhone 4 ile neredeyse aynı görünüme sahip olacağına dair söylentiler ortaya atıldı. iPhone 4 için alınan kılıfların iPhone 5’e de uymasını isteyenler için kötü haber: Büyük ihtimalle iPhone 5, tasarım açısından iPhone 4’ten farklı olacak.

iPhone 5 Söylenti

Eğimli bir tasarım şık olabilir, değil mi?

Çin’de ortaya çıkan iPhone 5 kılıfları da bu haberi doğruluyor aslında. Bu kılıfların iPhone 4 tasarımına uyması söz konusu bile değil. Buna ek olarak söylentilerin bazılarında iPhone 5’in daha ince olacağı, bazıların da ise cihazın eğimli bir tasarıma sahip olacağı yer aldı. Söylentilerden hangisi gerçek olur bilinmez ama, iPhone 5’in ciddi bir tasarım değişikliğiyle gelmesi neredeyse kesin gibi.

Daha Hızlı Bir Telefon

iPhone ailesinin en yeni üyesinin, bir öncekinden daha hızlı olmaması neredeyse imkansız. Gün geçtikçe daha güçlü hale gelen cep telefonlarından da beklentimiz bu yönde zaten.

Apple, iPhone 4’teki işlemciden daha hızlı bir işlemci kullanmanın yanı sıra büyük ihtimalle, cihazın hızına oldukça fazla etki eden RAM miktarını ve kalitesini de arttıracaktır. Bu gibi bir performans artışı, rekabetin oldukça kızıştığı şu dönemde Apple için kaçınılmaz bir hamle.

Daha İyi Bir Ekran Ve Kamera

Apple’ın en büyük rakibi Android temelli telefonlar, ekran büyüklüğü ve kamera çözünürlüğü konusunda iPhone ürünleri büyük bir farkla geride bıraktı. Apple’ın retina ekranı Android telefonların ekranlarında daha küçük olsa da çözünürlük bakımından neredeyse hepsini geride bırakıyor. Diğer yandan eğer Apple daha büyük bir ekran ve 1080p video kaydı yapabilen, çift LED flaşlı  8 Megapiksel kamera gibi özellikleri iPhone 5’e getirmek isterse, daha fazla güce ihtiyacı olacak. Özellikle büyük bir ekran pil ömrünü oldukça kısaltabilir. Bu yüzden Apple, pil boyutunu ve kapasitesini arttırmak zorunda kalabilir.

iPhone 4 ve 5

- iPhone 5'in ekranı, iPhone 4'e göre daha büyük olabilir.

Ses Tanıma Özelliği

iPhone 5 ile ilgili söylentiler arasında ses tanıma özelliği de yer alıyor. Apple’ın ses komutlarıyla çalışan kişisel asistan servisi Siri’yi geçen yıl satın aldığını düşünürsek, bu söylentilerin çok da boş olmadığını düşünebiliriz. Telefonla konuşmak gayet doğal bir şeyken, tümleşik bir ses tanıma özelliği neden olmasın?

Daha Ucuz Bir iPhone 4S Modeli

4 Ekim’deki lansmanın en önemli duyurulardan biri de daha ucuz bir iPhone 4S modeli olabilir. Apple’ın iPhone 3S’de uyguladığı bu strateji iPhone 5’in duyurulması ile birlikte tekrar karşımıza çıkabilir. Çift çekirdek yerine tek çekirdekli bir işlemciye sahip, daha az depolama ve pil kapasitesine sahip bir iPhone 4S modeli, doğru bir fiyatla kendine alıcı bulabilir.

Tabi ki tüm bunlar şu an için sadece beklentiden ibaret. Bu beklentilerin gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği ise 4 Ekim tarihinde belli olacak.

Bir cevap yazın