4 AMD Soket 754 MikroATX Anakart: Ucuza İşiniz Görülsün

"photo of all four motherboards"

Bu karşılaştırma deneyinde şunu açıkça belirtelim: bu anakartlar kesinlikle yüksek başarım liginde oynamıyorlar! Ucuza yapabilecekleri en yüksek başarımı sunmak yerine pek çok tümleşik son teknoloji özellikler sunuyorlar. Bu sebeple bu anakartlar, ofis sistemleri veya mümkün olduğunca ucuz sistemler almak isteyen kullanıcılar için son derece uygunlar.

Her ne kadar AMD, Athlon XP işlemcilerine Sempron ailesi olarak adlandırıp, Soket A’nın ömrünü biraz daha uzatmış olsa da, bu yılın sonuna doğru bu kuşak işlemciler tarihe karışacak. Soket 754 başarılı bir ardıl (halef), çünkü şu anda bile pek çok yeni işlemciye destek sağlıyor:

1.6 GHz saat hızına ve 128 kB L2 önbelleğe sahip Sempron 2600+ ile başlayıp devam eden seriyi desteklediği gibi, 1.8 GHz saat hızına ve 512 kB L2 önbelleğe sahip Athlon 64 işlemcileri hatta 2.4 GHz saat hızına ve 1 MB L2 önbelleğe sahip Athlon 64 3700+ işlemciye kadar destek sunuyor. Soket 754 bundan daha yüksek işlemcilere de destek sağlayacaksa bile bunu henüz yıldızlara bakıp söyleyemiyoruz. Fakat geçmişte AMD pazarın istekleri yönünde çeşitli değişiklikler yapmaktan çekinmemişti. Yani kullanıcılar Soket 754 kullanmaya devam etmek isterlerse daha hızlı işlemcilere de destek sunulabilir.

Sonuç olarak AMD ayağını yere sağlam barak akıllıca bir iş yapıyor. Bu yazıda incelediğimiz dört anakart Silicon Interactive Systems’in (SiS) ürettiği 760GX yongasetini kullanıyor. Bu yongasetinin özelliği fiyat konusunda en ucuz pazarı hedeflemiş olması. Bu anakartlar için başarım fiyatın arkasından ikinci sırada geliyor. Geçtiğimiz yıl Intel ve AMD arasında başarım açısından en iyi olabilmek için kıyasıya bir mücadele izledik, diğer taraftan ne yazık ki şu an kullandığımız uygulamalar bu işlemcileri sonuna kadar sömüremiyorlar. Tabii ki bu sözler “şu an” için geçerli çünkü yeni çıkacak olan yazılımlar ve oyunlar bulabilecekleri en fazla başarım için yalvaracaklar. Burada incelediğimiz dört anakart böyle yüksek yük getiren uygulamalarda çalışmak için üretilmemişler, fakat yine de ucuz ev veya ofis sistemleri için ne kadar uygun olduklarını deneyebiliriz.

Annelerimizin bir sonraki alışveriş listesini hazırlarken yaşadığı heyecanın bir benzerini bilgisayar meraklıları da bu anakartların sundukları özellikleri incelerken yaşıyorlar. Bütün adaylarımızın desteklediği temel özellikler şunlar: bir çift PCI yuvası, basit bir ses sistemi, ağ arayüzü ve bir çift Seri ATA çeviricisi ile gelen Ultra-ATA bağlantı arayüzleri. Ek olarak DirectX 8.1 destekli tümleşik görüntü arabirimi ve gerektiğinde daha ciddi oyunları oynamak isteyenler için bir tane AGP 8X yuvası. Bu sistemler muhtemelen rüyalarınıza giren cinsten değiller fakat normal bir PC’nin yapması gereken her şeyi yapabiliyorlar.

Bir cevap yazın