4.1 GHz’de P4 Northwood ve Prescott Karşılaştırması

90-nm’lik üretim yöntemi ile Prescott, atası Northwood’a göre yeni mimari özellikler sunuyor. Ama, akım sızıntıları nedeniyle Prescott’un termal ısı salımı orantısız bir şekilde yüksek. 3.6 GHz, 3.8 GHz ve 4 GHz’de Prescott’un TDP’si (Thermal Design Power, termal tasarım gücü) 100-watt çizgisinin üstüne çıkıyor. Peki işlemcinin bu saat hızlarında başarımı ne kadar?

Prescott’u bu yüksek saat hızlarında test ettik ve Northwood’un başarımıyla karşılaştırdık. Acaba 1-MB L2 önbellek ile desteklenmiş 90-nm işlemci Intel’in başarım iddialarındaki düzeye erişebilecek mi?

VapoChill LS İle Soğutma

4.1 GHz'de P4 Northwood ve Prescott Karşılaştırması

VapoChill LS ancak Lian Li’nin uygun bir kasası ile birleştirildiğinde bir anlam ifade ediyor. Bu model de, kompresörlü soğutma sistemleri için ayarlanmış, soğutma çizgisinin kasa içini besleyebilmesi için altında bir delik var ve işlemciye sabitleniyor.

Her iki işlemciyi de 4GHz’in üstünde çalıştırabilmek için daha pahalı soğutma yöntemlerine ihtiyacınız var. 150 watt’lık termal güçlerde, su soğutmalı sistemler yeterli olmuyor ve kompresörlü sistemler gerekiyor.

Kompresör soğutucu akışkanı sıvı hale gelecek düzeylere kadar yoğunlaştırır. Sıvı soğutucu akışkan, işlemcinin veya ısı dağıtıcının hemen üstünde duran bakır göbeğe (buharlaştırıcı) uygulanır. CPU’dan salınan ısı soğutucu akışkanın buharlaşmasına ve yeniden kompresöre dönmesine neden olur. Bu işlem sırasında birikmiş geniş ölçüdeki enerjiyi dağıtmak için ısı değiştiricisinden geçer.

Bir cevap yazın