3G’nin de Şifresi Kırıldı: Hem de 2 Saatte

Çok değil, bundan bir süre önce 64-bit A5/1 GSM şifrelemesi kırılmıştı. GSM’in şifresi kırıldığına göre GSM tabanlı 3G’nin de şifresinin egale edilmesi an meselesiydi. İsrail’in Weizmann Bilim Enstitü’sündeki araştırma görevlileri 3G ağlarında kullanılan 128-bit A5/3 algoritmasını (KASUMI sistemi; Japoncada sis demek) iki saatten daha kısa bir süre içerisinde kırmayı başardılar.

Teknik ayrıntılar sizi ne kadar ilgilendiriyor bilmiyoruz fakat uzmanların şifreyi kırmak için kullandığı yönteme “anahtar tostu saldırısı” (key sandwich attack) deniyor. Görünüşe göre bu yöntemi kullanınca 128-bitlik devasa bir şifreyi kırmak için aradan günlerin geçmesi gerekmiyor. Bizi asıl endişelendiren şey ise bunun yalnızca “sıradan bir PC” kullanılarak iki saatten daha kısa bir sürede başarılmış olması. Süperbilgisayar falan kullanılsaydı biraz içimiz rahatlardı.  

GSM Kurumu (GSMA) gerçekten zor durumda. 64-bit standart GSM’in (MISTY) kırılmasından sonra daha gelişmiş ve daha güçlü KASUMI’nin de kırılması milyonlarca insanın telefon hatlarının kötü amaçlı kişiler tarafından birkaç saat içinde ele geçirilebileceği anlamına gelmekte. GSM ve 3G, kırmızı alarm veriyor.  

Bir cevap yazın