3D’nin İnsan Sağlığına Etkileri

3D Nasıl Çalışır?

Stereoskopi’nin altında yatan şey, basitçe gözlerimizin her gün yaptığı şeyi taklit etmek. 1838’de Charles Wheatstone’un tanımına göre stereoskopi; iki farklı göz tarafından biraz farklı açılardan görülen tek bir görüntünün birleştirilerek, beyinde yaratılan üç farklı boyut algısı.

3D’nin İnsan Sağlığına Etkileri

Sonuç olarak televizyonlar üç boyutlu bir görüntü yaratmak için yapmamız gereken elimizdeki tek ekran ile iki gözün farklı görüntüleri görmesini sağlamak.

İlk başlarda bu sorun, kırmızı-mavi gözlükler ile çözüldü. Görüntüleri farklı gözler için farklı açılardan filtreleyen lensler ile üç boyutlu görüntü yaratıldı. Fakat bu teknoloji genellikle renk spekturumun hatırı sayılır kısmındaki renkleri engelledi ve ortaya çıkan garip görüntüyü kimseyi tatmin edemedi.

3D Kırmızı Mavi Gözlük

Bu yüzden birçok üretici firma artık paralaks bariyer teknolojisine geçiyor. Çitlerin arasından bir gözünüz ile bakmaya benzeyen teknolojide paralaks bariyerler, ekranı binlerce küçük aralıklar ile kaplar ve izleyen gözün açısına bağlı olarak farklı olarak üretilen (aynı görüntünün farklı açılardan görüntülenmiş halleri) iki görüntüden birini gösterir. Sol gözün açısı, sağ gözden farklı olduğu için farklı görüntüleri görülebilir ve beyin bu iki görüntüyü birleştirerek üç boyutlu tek bir görüntü algılar.

3D teknolojilerinin hepsinde püf nokta aynıdır, her bir göze farklı iki boyutlu görüntüler gönder ve beyni, derinliği olan tek bir görüntü görüyormuş gibi yanılt.

3 Yorum

  1. abdullah

    Bence 3D için en doğru çözüm, görüntülerin gözlük üzerinde oluşması böylece bakış açısı farklılılarının göz üzerine etkisi en az olur. ayrıca tahminime göre başağrısı veya göz ağrısının asıl sebebi herkeste bulunan 2 göz arasındaki mesafenin farklı olması ve herkesin beynini kendi göz açılarına göre görmeye alışkın olması. farklı açılardaki görüntüleri çakıştırmak için beyin ve göz kasları zorlanıyor bu da ağrıya sebep oluyor. oysa bu açı bir şekilde kişiye göre ayarlanabilirse sanırım sorunların çözümüne büyük katkısı olur. bilenler bilir benzer problem çift mercekli dürbünlerde de oluyor. iki göze gelen merceklerde kayma olduğu zaman dürbünde 3d görmek çok zorlaşıyor. beyin iki görüntüyü çakıştırmak isterken aynı şekilde çok zorlanıyor.

Bir cevap yazın