3D Ses ve Robot Araçlar İçin de GPU Tabanlı Bulut-Hesaplama

Nvidia’nın düzenlediği GTC konferasının son gününde GPU tabanlı bulut-hesaplama ile yapılması düşünülen son numaralar da gün yüzüne çıktı.

Nvidia’ı sadece ürettiği grafik kartları ile biliyoruz değil mi? Ama üst düzey teknoloji şirketleri için Nvidia markası farklı bir anlam taşıyor.

2004 yılında DARPA programı çerçevesinde Amerikan Ordusu’nun sponsor olduğu bir proje vardı. Bu projenin amacı, araçları sürücüsüz idare edebilecek bir yapay zeka geliştirmekti. Geçtiğimiz yıl tekrarlanan yarışmada hiçbir araç 10 km’i kazasız geçmeyi başaramamıştı.

Bu yıl Stanley adlı verilen bir robot araç, inanılmazı başarabilir. Stanley, şimdiye kadar kullanılan en karmaşık sistemlerle donatılmış ve şimdiden yarışmanın favorileri arasında. Stanley, üzerinde bulunan lazerler ve kameralar aracılığıyla çevresinin bir haritasını çıkarıp, buna göre kendine bir yol belirleyebiliyor. Ve, bilin bakalım Stanley’nin algoritma hesaplamaları nasıl yapılıyor? Tabi ki Nvidia GPU’lar ile desteklenmiş bulut-hesaplama sistemler ile.

GPU hesaplamanın bir diğer alanı ise 3D ses. Dolby Laboratories’den Nicolas Tsingos, GTC’de yaptığı sunumda “etkileşimli 3D ses hesaplama” için GPU’ların kullanılabileceğini söyledi.

Nicolas Tsingos, yaptıkları araştırmalarda GPU tabanlı hesaplama ile 3D sesin CPU’lara göre 2 ila 300 kat daha hızlı hesaplama yapabildiğini ortaya çıkarmışlar.

Nicolas Tsingos’a göre, GPU’lar devasa verileri hesaplamak için oldukça uygun.

Evet, bunlar güzel açıklamalar ama hala ortada elle tutulur bir şey yok. Bakalım önümüzdeki yıllarda bu durum değişecek mi?

Ayrıca Intel-Nvidia kavgasının GTC 2010’dan sonra daha da renkleneceğini tahmin etmek de zor değil.

1 Yorum

Bir cevap yazın